10 / 08 / 2022

Diyarbakır ve Mardin arasındaki köprü 24 yıldır tamamlanmayı bekliyor!

Diyarbakır ve Mardin arasındaki köprü 24 yıldır tamamlanmayı bekliyor!

Bismil ile Savur ilçeleri arasında yapılan köprüye 24 yıldır yol bağlanmıyor. 10 hükümet gören köprüye isim bile verilmedi. Köylüler ise yetkililerden köprünün neden bitmediği ile ilgili bir cevap bekliyor.Diyarbakır'ın Bismil ilçesi ile Mardin'in Savur ilçesi arasında yoldan geçenler garip bir görüntü ile karşılaşıyor.

İki ilçe arasında sınır olan ve Savur’un Kocahüyük (Koşê) Köyü ile Bismil’in Ağıllı (Birêkê) Köyü arasında bulunan ve dere yatağı üzerindeki köprü uzun zamandır sahipsiz kaldı. Köprünün kesin yapım tarihi ise bilinmiyor.

Kış aylarında dere yatağında bulunan suyun caddeye taşması nedeniyle yapıldığı söylenen köprüye 24 yıldır yol bağlanmıyor. 10 ayrı hükümet gören ve yol kenarında bağımsız bir yapı olarak duran köprünün neden bitirilmediği ise bilinmiyor. Köylüler, müteahhidin köprüyü yaptıktan sonra yolu yapmadan gittiğini düşünüyor.

HERKES AYNI SORUYU SORUYOR: ACABA NEDEN BİTİRİLMEDİ?

Peki isimsiz köprü neden tamamlanamadı ve bitirilmiyor? Herkesin merak ettiği soru bu, ancak kimse cevabını bilmiyor.

Köprüyü gören her yetkilinin “Acaba neden bitirilmedi?” diye sorduğunu söyleyen köylüler, herkesin aynı soruyu sorduğunu ve aynı şaşkınlığı yaşadığını belirtiyor.

Kış aylarında suyun taşması ile yol kapanırken, köylüler evlerine ulaşabilmek için farklı bir arayış içine girdi. Köprünün tamamlanması durumunda en az 7 köyün yararlanacağı söylenirken, köylüler yetkililerden bir an önce köprünün yapılmasını istedi.

'MÜTEAHHİT KÖPRÜYE YOLU BAĞLAMADAN GİTTİ'

Savur’un Kocahüyük Köyü’nün yeni muhtarı Mehmet Özgüç ise şu açıklamalarda bulundu:
"O yıllarda köyler boşaltılmıştı. Geri dönüşler olduktan sonra köprünün yapımı bir müteahhide verildi. Kış aylarında sel olduğu için yol sular altında kalıyordu. Tabi köprü yapılınca herkes yaşadıkları sorunun çözüleceğini düşünerek çok sevinmişti. Ancak köprüyü bitiren müteahhit, köprüye yol bağlamadan çekip gitti. Parasını da almıştı ama bitirmedi. Köprü 24 yıldır böyle. Kimse ilgilenmedi ve bitirmedi. Tabi bu da köylüleri mağdur ediyor. Özellikle kış aylarında. Yol sular altında kalıyor ve araçlar gidemiyor. Bu köprüye yol çekilmesini istiyoruz."

"Kim görse şaşırıyor” diye konuşan Özgüç, herkesin şaşırdığını ama soruna bir çözüm bulmadıklarını dile getiriyor. Özgüç, “Millet, ‘neden yapılmıyor?’ diye soruyor. Tabii ben de merak ediyorum. Neden yapıldı ve neden bitirilmedi? Kimse bilmiyor. Muhtar seçildikten sonra Kaymakam ile görüştüm. O da çok şaşırdı ve neden yapılmadığını merak etti. Yapılması için girişimlerimiz devam ediyor. Dilerim kısa zamanda yapılır ve köylüler de rahatlar. Eğer köprüye yol çekilip tamamlanırsa sadece 2 köy değil, en az 7 köy bu köprüden faydalanır" dedi.