11 / 08 / 2022

Diyarbakır'a 160 milyon liralık altyapı yatırımı!

Diyarbakır'a 160 milyon liralık altyapı yatırımı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destek ve himayelerinde Diyarbakır'a havalimanına ilave pist, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve atıksu arıtma tesisi yapımı olmak üzere 160 milyon liralık altyapı yatırımı kazandırıldı.Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Yönetim Kurulu binasında gerçekleştirilen toplantıda, amaçlarının kent ekonomisini güçlendirmek, ekonomik altyapı ve yatırımları geliştirmek olduğunu dile getirdi. 

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre katma değeri yüksek, istihdam ağırlıklı ve ihracat odaklı bir üretimin temel öncelikleri olduğunu dile getiren Güzeloğlu, terör saldırılarıyla Diyarbakır'ın gelişmesi, kalkınması, iş ve istihdam alanlarında hak ettiği yere gelmesinin engellendiğini kaydetti.

Tekstil İhtisas OSB altyapı çalışmaları başladı

Tekstil İhtisas OSB yönetim kurulu olarak çok fazla talep aldıklarını söyleyen Güzeloğlu, "İlk etapta 47 firmamızla ön işlemleri tamamlayarak sözleşme imzalama aşamasına geldik. Bugün itibariyle bu 47 firmamızın ilk etapta tahsis ve taahhüt ettiği yatırım tutarı 245 milyon 500 bin liradır. Bu firmalarımızın yatırım tutarıyla taahhüt ettiği istihdam da 6 bin 270 kişidir." dedi. 

Güzeloğlu, 18,6 milyon liralık Tekstil İhtisas OSB altyapı çalışmaları için 21 Aralık 2018'de yer tesliminin yapıldığını, firmanın alanda çalışmalara başladığını söyledi. 

Atıksu arıtma tesisi yapımı için yer teslimi yapıldı

Atık su arıtma tesisi için 31 Aralık 2018'de ilgili firmayla 36,8 milyon liralık sözleşme imzalandığını ifade eden Güzeloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mevcut organize sanayi bölgesinde başka tekstil sektörü olmak üzere boya ve buna bağlı olarak işlem gerektiren yapı kimyasallarının atıklarının bugüne kadar arıtma tesisi olmadığı için buna bağlı yatırımlar bir türlü gerçekleşmemiştir, ertelenmiştir. Arıtma tesisinin bitmesiyle ilk etapta bin 700 kişilik doğrudan istihdam ile hem kent ekonomisine katma değer artışı hemde doğrudan istihdamda çok büyük bir artış olacaktır." dedi.