Diyarbakır'da 'Dünya Mimarlık Günü' programı düzenlendi!

 Diyarbakır'da 'Dünya Mimarlık Günü' programı düzenlendi! Diyarbakır'da 'Dünya Mimarlık Günü' programı düzenlendi!

Diyarbakır Dicle Üniversitesinde düzenlenen 'Dünya Mimarlık Günü' programında katılımcılara mimarlık hakkında bilgiler verildi.


Diyarbakır Dicle Üniversitesinde düzenlenen 'Dünya Mimarlık Günü' programında katılımcılara mimarlık hakkında bilgiler verildi.


Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından “Dünya Mimarlık Günü” münasebetiyle düzenlenen söyleşide Doç. Dr. Kamuran Sami ve Öğretim Görevlisi Derya Çakır Aydın’ın sunumları ile katılımcılara mimarlık üzerine bilgiler verildi.


Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı söyleşide Doç. Dr. Kamuran Sami “Cebimdeki Kimlik Veya Yersel Kimlik: Yer, Zaman Ve Mekânın Halleri Üzerine Antropolojik Bir Okuma” adlı sunum gerçekleştirdi.


Sami, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden resimlerle mimari ve antropolojik açıdan farkları öğrencilerle paylaşarak, mimari yapının öneminden ziyade bir kültürü yansıtan en önemli dokunun renklerden oluştuğuna dikkat çekti.


Mekânların güzel, kullanışlı, sağlam olması gerektiğini belirten Sami, bölgenin yapısından ve yapı eksikliklerinden bahsetti.


Öğretim Görevlisi Derya Çakır Aydın ise “Akustik Miras Diyarbakır tarihi Sur İçi bölgesi Örneği” adlı sunumu ile ‘Akustik Miras’ hakkında bilgi verdi.


Dağkapı Nebi Caminin önündeki ayakkabıcılardan, meyan kökü şerbetçilerinin bakır kaplarından, marangozlardaki taht yapımından, camilerden yankılanan ezanlardan, kiliselerdeki çanlardan ses örnekleri veren Aydın, bölgedeki akustik tarihin korunması gerektiğini, bu seslerin medeniyet ve kimliğimize yer ettiğini söyledi.


Doğru Haber