Döviz kuru kredi faiz indirimlerini destekliyor!

Döviz kuru kredi faiz indirimlerini destekliyor! Döviz kuru kredi faiz indirimlerini destekliyor!

Dolar kuru Türk Lirası karşısında güne düşüşle başlamasının ardından 5,5590 seviyelerinde işlem görüyor. Kurda yaşanan düşüşün sabitlenmesi halinde konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin hızlanması bekleniyor..Dolar/TL, bugüne de düşüşle başlayarak, analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 5,55'in altını te si etmesinin ardından saat 10.15 itibariyle 5,5590 seviyelerinde alıcı buluyor.

Aynı dakikalarda avro/TL, önceki kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 6,1720'den, sterlin/TL ise yüzde 0,1 artışla 6,7380 seviyesinden işlem görüyor.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Analistler, bugün Avro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi, ABD'de ise konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan dolar/TL'de 5,55 seviyesinin altında düşüşün ivme kazanabileceğini kaydetti.

Kurda yaşanan düşüşlerin devam etmesi beklenirken Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası kurunda desteklediği likidite maliyetlerinin azalması bekleniyor. Kurun beklenti yönünde hareket etmesi halinde konut kredisi faiz oranlarında daha sert düşüşler öngörülüyor.