Dünya Bankası'ndan dere ıslahı çalışmalarına destek!

Dünya Bankası'ndan dere ıslahı çalışmalarına destek! Dünya Bankası'ndan dere ıslahı çalışmalarına destek!

DB, İstanbul Belediyesi'nin yürüttüğü dere ıslahı çalışmalarına 322 milyon dolar kredi desteğinde bulunacak

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Dünya Bankası (DB), Afet Yönetimi Projesi kapsamında İstanbul Belediyesi'nin yürüttüğü dere ıslahı çalışmalarına 322 milyon dolar kredi desteğinde bulunacak

İstanbul'da 40'a yakın kişinin öldüğü sel felaketinin ardından derelerin ıslahı konusu yeniden gündeme alınırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yürüttüğü çalışmalara Dünya Bankası'ndan da destek geldi. Dünya Bankası Türkiye Direktör Yardımcısı Kekio Sato, İstanbul Belediyesi Altyapı Projesi kapsamında Türkiye'ye 322,15 milyon dolar kredi kullandırılacağını açıkladı. Kredinin 1-2 ay içinde kullandırılmaya başlanacağı bildirildi. 5-6 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek olan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ilişkin olarak düzenlenen medya çalıştayında konuşan Sato, Türkiye'de Afet Yönetimi Projesi kapsamında İBB ile de çalışmalar yürüttüklerini ve bunun içinde dere ıslahının da bulunduğunu söyledi. Sato, 2009'da onaylanan projede, iç prosedürlerin tamamlanmaması nedeniyle kredi kullanımının  henüz gerçekleşmediğini belirtti.

9.6 milyar dolar borç
1950 yılından bu yana Türkiye'nin Dünya Bankası'ndan 29.8 milyar dolar borç aldığını söyleyen Sato, bunun 22.8 milyar dolarının kullanıldığını, toplam borç miktarının ise şu anda 9.6 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2008'de 5.5 milyar dolar olan portföy büyüklüğünün, 2009'da 5.8 milyar dolara çıktığını belirten Sato, 2008 yılında 1.25 milyar dolar, 2009'da 1.6 milyar dolar kredi kullanıldığını, 2010'da ise bu rakamın  990 milyon dolar olacağını bildirdi.

IMF zirvesine 13 bin kişi gelecek, yol kapatma yok
IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarını 5 bini yabancı olmak üzere 13 bin kişinin izlemesi bekleniyor. Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yapacağı toplantı öncesinde 4 Ekim'de 'Türk Günü' düzenlenecek. Türk Günü'nde Ali Babacan, Durmuş Yılmaz birer konuşma yapacak. Toplam 1.500 gazetecinin izleyeceği toplantıda ilk defa dijital sistem kullanarak verilerin online paylaşılması sağlanacak. İngilizce, Fransızca, Almanya, Arapça dahil 85 tercümanın görev yapacağı toplantıda ayrıca 15 tane de Türkçe tercüman bulunacak. Toplantıları izlemeye gelen yabancılar için Taksim ve Beşiktaş civarında 50'ye yakın otelden rezervasyon yaptırıldı. TÜRSAB'la 6 ay önceden anlaşma yapıldığı ve otellerin fiyatlarının sabitlendiği de belirtildi. Bu arada 13 bin kişiyi ağırlayacak olan İstanbul Kongre Merkezi'nin restorasyon maliyeti 250 milyon lira oldu. Kongre için İstanbul'da yollar trafiğe kapatılmayacak.
Ayfer ARSLAN/Akşam

pus