Dünyanın en büyük alışveriş Dubai Mall açıldı

Dünyanın en büyük alışveriş Dubai Mall açıldı

Dünyanın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin ticari merkezi Dubai'de resmen açıldı.BAE Başbakanı Prens Muhammed Bin Raşid El Maktum tarafından geçen Cuma günü açılışı yapılan 'Dubai Mall', aynı zamanda dünyanın en yüksek fıskiyesi ünvanına sahip Dubai Fountain'a da ev sahipliği yapıyor.

Resmi olarak dünyanın en yüksek binası kabul edilen ve Emaar emlak şirketi tarafından inşa edilen Burç Dubai'nin karşısında 30 hektarlık bir alana yayılan Dubai fıskiyesinin, Ortadoğu'daki en parlak nokta olduğu, suyun 50 katlı bina kadar yükselebildiği ve ışıklarının 35 km öteden görülebildiği öğrenildi.

6 bin 600 süper ışığa sahip Dubai Fountain'ın dizaynını Las Vegas'taki Bellagio Fıskiyelerini de dizayn eden Kaliforniya merkezli WET adlı şirketin üstlendiği kaydedildi. Dubai Mall ilk defa geçen yıl Kasım ayında kapılarını ziyaretçilere açmıştı.

Yaklaşık 1.2 milyon metrekarelik bir alana yayılan Dubai Mall'de 1200 mağaza, 14 bin araba kapasiteli otopark, 3 bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği iki ayrı restoran bölümü ve olimpik ebatlarda bir buz pateni bulunuyor.

Ayrıca, ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken dev akvaryum, 33 bin canlı türüne ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük akrilik paneline sahip olduğundan Guinness Rekorlar kitabına girmiş durumda. (Sabah)

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai'de açıldı 
 
Dubai Mall'ı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise içinde bulunan dev akvaryum. 33 bin canlıya ev sahipliği yapan devasa akvaryum, Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi.
Petrol zengini Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), lüks tüketim ve ihtişamda sınır tanımıyor. Palmiye adalar, geceliği 30 bin dolar olan altın kaplamalı oteller, yapay kar pistleri ve en yüksek gökdelenden sonra şimdi de dünyanın en büyük alışveriş merkezi BAE'ye bağlı Dubai Emirliği'nde açıldı.  
 
Dubai Mall adı verilen alışveriş merkezi 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Merkezde 1.200 mağaza, 14 bin araç kapasiteli otopark, 3 bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği iki ayrı restoran bölümü ve olimpik ebatlarda bir buz pateni bulunuyor. Dubai Mall'ı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise içinde bulunan dev akvaryum. 33 bin canlıya ev sahipliği yapan devasa akvaryum, Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi. Ziyaretçiler, akvaryumdaki köpek balıklarını ve rengarenk canlıları izleyerek yemek yiyebiliyor.

BAE Başbakanı Prens Muhammed Bin Raşid El Maktum tarafından resmî açılışı yapılan Dubai Mall, aynı zamanda dünyanın en yüksek fıskiyesi unvanına sahip Dubai Fountain'a da ev sahipliği yapıyor. Fıskiye, resmî olarak dünyanın en yüksek binası kabul edilen ve Emaar emlak şirketi tarafından inşa edilen Burç Dubai'nin karşısındaki 30 hektarlık bir alana yapıldı. Fıskiyenin Ortadoğu'daki en parlak nokta olduğu, suyun 50 katlı bina kadar yükselebildiği ve ışıklarının 35 km öteden görülebildiği belirtiliyor. 6 bin 600 süper lambaya sahip Dubai Fountain'ın dizaynını Las Vegas'taki Bellagio fıskiyelerini de dizayn eden Kaliforniya merkezli WET şirketi üstlendi. Dubai Mall ilk defa geçen yıl kasım ayında kapılarını ziyaretçilere açmıştı. (Zaman)