Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi BM'nin gündeminde

Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi BM'nin gündemindeDünyanın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Kartal Projesi, Birleşmiş Milletler'in gündemine girdi.


Projenin başlaması ile birlikte Kartal'a lüks yat marinaları iş merkezleri ve üst segmentte oteller de gelmiş olacak.

Kartal'daki kent dönüşüm planı Birleşmiş Milletlerin (BM) de gündemine oturdu. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Kartal'da Zaha Hadid tarafından hazırlanan proje ile birlikte Birleşmiş Milletler'de bir sunum gerçekleştirdi.

550 hektarlık alan

Habitat UNDESA'nın (Ekonomik ve Sosyal Konsey) `Bilişim Çağı'nda Sürdürülebilir Kentleşme Forumu'u başlığı altında düzenlediği toplantıda Kartal Projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Dağlar, BM'nin niçin kendilerini davet ettiğini AKŞAM'a anlattı. Projenin büyüklüğü ve dünyanın en ünlü mimarları tarafından hazırlanmış olmasının en etkili neden olduğunu belirten Dağlar, "Proje içinde iş merkezleri, oteller, sosyal alanlar gibi pek çok unsur bulunacak" dedi. 550 hektarlık bir alanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi dünyadaki en büyük projelerden birisi olarak gösteriliyor. Dağlar, proje ile birlikte 2-3 milyon arasında bir nüfusun yaşamının etkileneceğini ve Kartal'ın İstanbul'un Anadolu yakasında yeni bir cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Bölgede birçok büyük yatırımcının da arsaları bulunuyor. Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı gibi gruplar arsaların üzerine inşaata başlamak için detay haritaların çıkmasını bekliyorlar. Proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden proje için onay çıkmak üzere.

İnşaat en geç 2009'da

Projenin onay sürecinin tamamlanmasının ardından en geç 2009 yılında inşaatlar için startın verilmesi bekleniyor. Projenin başlaması ile birlikte Kartal'a lüks yat marinaları, iş merkezleri ve üst segmentte oteller de gelmiş olacak. Hatta hazırlıklar başladı bile...

İstanbul'un yeni merkezleri arasında Kartal'ın da olmasının en önemli pozitif etkilerinden birisi de özellikle Avrupa yakasına doğru günlük hareketliliğin ve trafiğin azalacak olması. Çünkü Anadolu yakasındaki birçok kişi Kartal'da çalışacak. Bölgede bulunan çoğu fabrika Gebze bölgesine taşınmış durumda. Dağlar'a göre projenin ardından en az 120 bin kişiye yeni istihdam sağlanacak.

Evrim ERGİN / Akşam