16 / 08 / 2022

Dünyanın sıfır noktasındaki tarihi bina 120 milyon TL'ye satılıyor!

Dünyanın sıfır noktasındaki tarihi bina 120 milyon TL'ye satılıyor!

İstanbul’un kalbi konumunda bulunan ve dünyanın en önemli tarihi simgelerinden olan Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Nuri Kenan Paşa'ya ait 200 yıllık bina 120 milyon TL'ye satılıyor....Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Nuri Kenan Paşa'ya ait 200 yıllık bina satılıyor. İstanbul’un kalbi konumunda bulunan ve dünyanın en önemli tarihi simgelerinden olan bina, Ayasofya’ya 70 metre, Yerebatan Sarnıcı'na 30 metre, Sultanahmet Camii’ne ise 100 metre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca bina, tüm şehirlerin, Doğu Roma İmparatorluğu'na uzaklığının ölçülmesi için inşa edilen ve dünyanın merkezi olarak  bilinen Milyon Taşı’nın da hemen yanında yer alıyor. 

Yaşayan tarih

Leman Esma Kasay Hanı’nın tarihiyle ilgili konuşan Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Sultan II. Abdülhamit'in paşalarından Nuri Kenan Paşa tarafından 1880 ’de yaptırılmış. 1972’de de Alman Weber firması tarafından aslına uygun betonerme renövesi yapıldı. Nuri Kenan Paşa, aslında bir doktor. Burası da onun muayenesi. Nuri Kenan Paşa, Kanlıca’daki yalısından her gün buraya gelip hastalarıyla ilgilenmiş. Şimdi o yalıda da Ali Koç oturuyor” dedi.

Binanın yaşayan bir tarih olduğundan bahseden Başaran, “Sahip olduğu olanakların yanı sıra binanın en özel yanı 150 yıllık bir tarihin tanığı olması” açıklamasında bulundu. 

Konumu çok özel

Binanın çok özel bir konumda bulunduğundan bahseden Başaran, “Meydanda 3 cephesi olan, yüksek görünürlüğe ait tek özel mülk. Ayrıca meydandaki eserlerin aynı anda görülebildiği tek anıt eser olması, kesintisiz adalar, deniz ve boğaz manzarasına sahip olmasıyla çok önemli bir yapı. Binanın bulunduğu yer Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Milyon Taşı’nın kalbi diyebileceğimiz bir yer. Bu özellikleriyle bina, İstanbul’un hatta dünyanın en özel konumunda bulunuyor” diye konuştu. 

Nuri Kenan Paşa’nın torunlarının torunları tarafından ilk kez satışı gerçekleşen eser, 600 metrekareye sahip. 10 odası 2 salonu bulunan binanın satış ücreti ise 120 milyon TL oldu.