Dursun Özbek: Dumankaya'dan para ve gayrimenkul aldık!

Dursun Özbek: Dumankaya'dan para ve gayrimenkul aldık! Dursun Özbek: Dumankaya'dan para ve gayrimenkul aldık!

Dursun Özbek, "Tenkitleri dinledim. Sponsorumuz Dumankaya ile yapılan anlaşma kapsamında, para ve gayrimenkul almıştık. Gayrimenkullerin de yarısının tapusu alındı, haftaya pazartesi günü kalan bölüm devralınacak" dedi.

Galatasaray Kulübünün mart ayı olağan pan kurulu toplantısı yapıldı.


Galatasaray Lisesi'nde İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, kulüp başkanı Dursun Özbek ile yönetim kurulu üyeleri Cengiz Özyalçın, Nasuhi Sezgin, Eşref Alaçayır, Fatih İşbecer, İsmail Sarıkaya, Can Topsakal, Alper Narman ve Selim Arda Üçer de hazır bulundu.


Kulüp ile bağlı ortaklıklarına ait 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla düzenlenmiş mali, idari ve sportif özet rapor, yönetim kurulu üyesi İsmail Sarıkaya tarafından okundu.


Toplam alacakların, 536 milyon lira karşılığı 184 milyon dolar, toplam borçların ise 1 milyar 499 milyon lira karşılığı 515 milyon dolar olduğunu aktaran Sarıkaya, konsolide borç alacak farkının 331 milyon dolar şeklinde gerçekleştiğini paylaştı.


Bu rakamların, 2014 yılı sonu itibarıyla 603 milyon lira (260 milyon dolar) alacak, 1 milyar 434 milyon lira (618 milyon dolar) borç ve 358 milyon dolar konsolide net borç alacak farkı şeklide gerçekleştiğini hatırlatan Sarıkaya, "Borcumuz lira bazında 132 milyon lira artmasına karşın, kur farkı nedeniyle 27 milyon dolar aşağı inmiştir" ifadelerini kullandı.


Toplam banka kredilerinin, 215 milyon dolardan 233 milyon dolara yükseldiğini açıklayan Sarıkaya, yalnızca faizlere 2015 yılında 27 milyon dolar ödendiğini dile getirdi. 


Sarıkaya ayrıca, teminatların ise 555 milyon dolardan 611 milyon dolara çıktığını açıkladı.
- Burak Yılmaz'ın transferinde komisyon

Toplantının görüşmeler bölümünde söz alan Hayrettin Kozak'ın, Burak Yılmaz'ın 8 milyon avro karşılığı Çin'e satışında 1 milyon avro komisyon ödendiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, yönetim kurulundan bu konuya onaylama geldi.


Hayrettin Kozak, yönetim masasına dönerek, "Benim bildiğim satan taraf komisyon ödemez. Nedir bu durumun aslı?" şeklindeki sözlerine üzerine, yönetim kurulunun bilgisi dahilinde böyle bir satışın yapıldığı belirtilirken, bu nedenle eleştirilerin hedefi olan Fatih İşbecer'in de kafasını onaylayarak sallaması dikkati çekti.


Burak Yılmaz transferinde bir aracıya 1 milyon avro komisyon ödendiğinin kesinleşmesi üzerine ise pan kurulu başkanı İrfan Aktar, "Demek ki icap etmiş" sözleriyle konuya dahil oldu.


Öte yandan Hayrettin Kozak, görevininden alınan teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'nun alacaklarının hala ödenmediğini ileri sürerek, bu duruma tepki gösterdi.


Görüşmeler bölümünde yöneltilen eleştirilere yanıt vermek üzere kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Tenkitleri dinledim. Sponsorumuz Dumankaya ile yapılan anlaşma kapsamında, para ve gayrimenkul almıştık. Gayrimenkullerin de yarısının tapusu alındı, haftaya pazartesi günü kalan bölüm devralınacak" dedi.


Yönetimin ileriye dönük planı olmadığı algısı yaratılmasına üzüldüğünü paylaşan Özbek, "Biz burada önümüzdeki planları açıklamadıysak, sayın pan başkanımızın kısa konuşma yapmamı rica etmesindendir. Önümde 20'ye yakın madde var. Konuların bir çoğunu mali genel kurulda arz edip, tüm sorulara cevap vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.


AAHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Galatasaray Kulübü’nün mali genel kurulunda yapılan eleştirile cevap veren Başkan Özbek, ilk olarak Burak Yılmaz transferine değindi. Özbek, “Burak kendi istedi Çin’e gitmeyi. 7 milyon Euro net aldık. Bunda Trabzonspor’un da payı var kendileri ile görüşüyoruz. Sneijder’in babasına para vermeye gelecek olursak böyle birşey yok. Sneijder ile böyle bir anlaşmamız yok. Sneijder’in sözleşmesi bizden önce yapıldı biz sadece mevcut sözleşmeyi uzattık. Babası ile ilgili bir kontratımız yok” dedi.


Dumankaya ile yapılan sponsorluk anlaşması hakkında ise Özbek, “Üç senelik bir sponsorluk sözleşmemiz var. Bizim için önemli bir firma. Yaptığımız anlaşmaya göre bir kısmı para, bir kısmı senet ve gayrimenkul olarak aldık. Gayrimenkullerinde tapularını aldık” diye konuştu.


CAS’a bin Euro harç bedeli verdiklerini belirten Özbek, “400 bin Euro verme diye bir şey yok. Ama Galatasaray’ın prestijini kurtarmak için milyarlar veririm” dedi.


Kardeşi Mehmet Özbek hakkında yapılan eleştirilere de cevap veren Başkan Özbek, “Kardeşim eski bir futbolcu. Dokuz sene futbol takımı yöneticiliği yaptı. İyi bir Galatasaraylı ve kongre üyesi. Galatasaray’a hizmet verme arzusu ve aşkı Galatasaray başkanının kardeşi olma sebebiyle engellenmeye çalışmasını takdirinize bırakıyorum” şeklinde konuştu.


Sözcü