Ebru Özdemir: Başarının temeli merak ve disiplin!

Ebru Özdemir: Başarının temeli merak ve disiplin!Dünya Kadınlar Günü Paneli'nde  konuşan Limak Yatırım ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, ''Türkiye'nin Mühendis Kızları Üniversite Programı’nın burs ve çok yönlü desteklerinden 4 yılda 310 kız öğrenci faydalandı" dedi.


Limak Yatırım ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, iş dünyasında başarılı bir kadın olmakla ilgili, "Benim başarı tarifime göre; öncelikle merak, yaratıcılık, kararlılık ve disiplin gerekli. Bunları bir araya getirmeyi başardığınızda sorunları çözüyorsunuz ve dünya için işleri kolaylaştırıyorsunuz. Disiplinle çalışıp ilerlediğinizde hem sorunları çözüyorsunuz hem de kariyerinizi iyileştiriyorsunuz." dedi.

Özdemir, Teknoloji ve İnsan Koleji'nde (Tink) düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Paneli'nde, iş yaşamında başarılı bir kadın olmanın yollarını açıklarken, kadın-erkek fırsat eşitliğinden bahsetti.

Bir öğrencinin moderatörlüğünde bulunduğu panelde açıklamalarda bulunan Özdemir, toplumsal gelişme konusunda sürdürülebilir adımlar atılmasında kadın liderlerin itici bir role sahip olduğundan bahsetti.

- "Cam tavanları' yıkacak liderler yetiştirmeye çalışıyoruz"

Özdemir, "İş dünyası dahil, toplumun her alanında kadınların bakış açısına ve yenilikçi yaklaşımlarına ihtiyacımız var." açıklamasında bulundu.

Her kademede gereken "kadın yaklaşımı" ihtiyacından hareketle, başta Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) olmak üzere, farklı projelerle, Türkiye'nin geleceğine yön verecek ve cinsiyete dayalı önyargılar anlamına gelen "cam tavanları" kıracak kadın liderler yetiştirmeye çalıştıklarını anlatan Özdemir, TMK Projesi hakkında şu bilgileri verdi:

"Kadınların iş gücüne katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan biri mühendislik olarak dikkati çekiyor. Bu veriden hareketle Limak Grubu bünyesinde, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak ve kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında 'Türkiye’nin Mühendis Kızları' projesi başladı.

Mühendislik eğitimi alan ve/veya alacak olan kız öğrencileri, eğitimlerinin farklı aşamalarında ve birçok yönden desteklemek amacıyla yola çıkan 'Türkiye’nin Mühendis Kızları' projesi, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencileri için ik iki ayrı programdan meydana geliyor.

Projenin üniversite programında; devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteğinin yanı sıra Limak Grubu ve diğer kuruluşlarda çalışan kadın mühendislerle gönüllü mentorluk ve staj gibi olanaklar sunuyor.

- "2019-2020 döneminde 120 öğrenci sunulan imkanlardan yararlanacak"

Özdemir, projeyle kızlara Limak Grubu ve diğer kuruluşlarda staj fıratlarıyla, 21. yüzyıl becerileri olarak isimlendirilen; iletişim, takım çalışması, yaratıcılık, ilişki yönetimi, karar alma gibi konularda yetkinlikler kazanması için PERYÖN Akademi ile birlikte geliştirilen 'Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı'na katılım hakkı verildiği açıklandı.

Programın katılımcılarına ayrıca online İngilizce dil eğitimi ve mezun olduktan sonra, ihtiyaçlar kapsamında Limak ve sektördeki diğer şirketlerde istihdam olanağı sağlandığından bahseden Özdemir, projenin lise programında da; toplumun daha geniş kesimlerinde farkındalık yaratmak ve erken yaşlarda oluşan mesleki tercihlere yönelik bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirdiklerini anlattı.

Özdemir, şu açıklamalarda bulundu:
"TMK Üniversite Programı’nın ilk yılından itibaren sırasıyla; 40, 54, 106 ve 110 olmak üzere 4 yılda toplam 310 kız öğrenci burs ve çok yönlü desteklerden faydalandı. 2019-2020 döneminde ise 120 öğrenci program kapsamında sunulan imkanlardan yararlanacak."

Gelecekte fark yaratmak isteyenler için öneriler yapan Özdemir, "Benim başarı tarifime göre; öncelikle merak, yaratıcılık, kararlılık ve disiplin gerekli. Bunları bir araya getirmeyi başardığınızda sorunları çözüyorsunuz ve dünya için işleri kolaylaştırıyorsunuz. Disiplinle çalışıp ilerlediğinizde hem sorunları çözüyorsunuz hem de kariyerinizi iyileştiriyorsunuz." dedi.

- "Tink'in eğitimi bireyleri geleceğe hazırlıyor"

Pek çok mesleğe yakın gelecekte ihtiyaç kalmayacağından bahseden Özdemir, özgün müfredatı ve inovatif eğitim anlayışıyla öne çıkan Tink’in, verdiği eğitimle bireyleri geleceğin dünyasına hazırladığından bahsetti.

Gelecekte fark yaratmak isteyenler için öneriler yapan Özdemir, "Benim başarı tarifime göre; öncelikle merak, yaratıcılık, kararlılık ve disiplin gerekli. Bunları bir araya getirmeyi başardığınızda sorunları çözüyorsunuz ve dünya için işleri kolaylaştırıyorsunuz. Disiplinle çalışıp ilerlediğinizde hem sorunları çözüyorsunuz hem de kariyerinizi iyileştiriyorsunuz." diye konuştu.

- "Eğitim insanı kendi sesine kavuşturur"

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) ilk kadın genel direktörlüğünde bulunan Irina Bokova ise, "Kadınların liderlik özelliklerini kabul etmeli ve çok daha fazla desteklemeliyiz. Liderlik doğal bir kabiliyet değildir; liderlerin özenle yetiştirilmesi gerekir. Liderlerin yetiştirilmesi tıpkı Teknoloji ve İnsan Kolejleri’nde olduğu gibi okul sıralarında başlar. Eğitim, insan gelişimi için en güçlü atılım ve ilerleme stratejisidir. Eğitim insanı kendi sesine kavuşturur, toplumsal katılımı teşvik eder ve iş piyasasındaki fırsatları genişletir. Kadınlara liderlik yapmaları için yeni alanlar açabiliriz." dedi.

Toplumun geleceği için eğitimin yenilikçi teknolojilerle verilmesi gerektiğinden bahseden Bokova, “Bireylere merak etme disiplinini ve yaratıcılığı kazandıran eğitim modeli, dünyamız için son derece gereklidir. Doğaya saygı için, sürdürülebilirlik için, piyasalar için. Günün sonunda dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için eğitim en doğru yol." değerlendirmesinde bulundu.

- "Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için ilişki sistemleri dönüşüm geçirmeli"

Tink Kurucusu Zeynep Dereli, her bir ülkenin eğitim kalitesini iyileştirmek istediğinden bahseden, eğitim sistemlerinin de pek çok reform gibi zaman istediğini açıkladı.

Dereli, "Eğitim ve her alanda gereken fırsat eşitliği, bugünden yarına harika hale gelecek bir şey değil. Çok fazla emek ve zaman gerekiyor." diye konuştu.

"Toplumun sorunları hakkında dertlenmiyorsanız ve birlikte hareket etmek gibi temel bir anlayışı önemsemiyorsanız hiçbir şeyin düzelmesini beklememek gerek." diye konuşan Dereli, şunları söyledi:

"Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Türkiye’de kadınların eğitim, çalışma hayatı ve siyasette karar alma süreçlerine eşit katılımlarının sağlanması için önce eğitimde önemli değişiklikler yapılması gerekiyor. Ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, hükümetlerin, sivil toplum örgütlerinin, akademik çevrelerin ve ilgili tüm toplum kesimlerinin kesintisiz çabaları ile mümkün olabilecektir.

Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için, var olan toplumsal yapıların ve ilişki sistemlerinin önemli dönüşümler geçirmesi gereği ortadadır. Eğitimci bir kadın olarak bu önemli günde dünyada öncü iki kadın lideri okulumuzda ağırlıyor olmaktan şeref duyuyorum. Umarım kadınlarımızın önce eğitimde sonra da çalışma hayatı ve siyasette eşit şartlara sahip olmaları konusunda rehberlik yapabiliriz." 

Panel sonrasında konuşmacılara plaket ve zeytin fidanı hediye edildi. Toplantı, hatıra fotoğrafı çekimleriyle sona erdi.