05 / 02 / 2023

E.C.A. su kullanımında cimri armatür üretti

E.C.A. su kullanımında cimri armatür üretti

Elginkan Topluluğu'na bağlı E.C.A., üretimini yaptığı armatürlerin dakikada 18 litre olan su tüketimini 8 litreye indirerek yüzde 55 oranında su tasarrufu sağlayacağını açıkladı.

Buna göre, 3 kişilik bir ailenin evinde E.C.A. markalı lavabo, eviye ve banyo armatür kullanılması durumunda 1 yılda hane başına 126 ton su tasarruf edilebilecek. Tasarrufun bedeli hane başına 931 YTL'yi buluyor.


Küresel ısınma nedeniyle Türk mühendisleri tarafından geliştirilen enerji ve su tasarruflu yeni ürünlerle pazarda yer aldıklarını ifade eden Elginkan Topluluğu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Zeren "Tasarruflu yapı ve ısı ürünlerine şimdi de lavabo-eviye bataryalarıyla güneş enerjisiyle uyumlu çalışan europlus kombiyi ekledik" dedi.


Geçen yıl 600 milyon dolar ciroya uluştıklarını söyleyen Muzaffer Zeren, topluluk olarak 2010 yılına kadar 100 milyon dolarlık yatırım planladıklarını söyledi. Zeren, bu yatırımın içinde otomotiv sanayiinin de olacağını, 18 milyon YTL'lik kısmın da topluluk şirketlerinden Odeksan'da üretilen dökme demir sanayiye ayırılacağını söyledi.


 


Konut ve otomobile giriyor


Elginkan Topluluğu 1999 yılında bazı sektörlerden çıkma kararları doğrultusunda otomotiv bölümlerini sattıklarını anlatan Zeren şunları söyledi:


"Şimdi tekrar bu işe girmeye karar verdik. Daha önce yaptığımız alüminyum döküm ve jant işlerimizin yanında da üniversitelerle birlikte geliştirdiğimiz gizli bir motor bloku projemiz var. Projeler hayata geçince bu alanda eskisinden daha güçlü olacağız."


Zeren, grubun Kartal, Maltepe ve Samandıra'da bulunan 175 bin metrekarelik fabrika alanlarında üst gelir grubuna yönelik konut ve iş merkezi projelerini hayata geçireceklerini söyledi.
Geri Dön