Ege'nin kullanılmayan arazileri tarıma kazandırılıyor!

Ege'nin kullanılmayan arazileri tarıma kazandırılıyor! Ege'nin kullanılmayan arazileri tarıma kazandırılıyor!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İzmir, Manisa ve Uşak'ta 45 bin 564 hektar alanda hayata geçirilen arazi toplulaştırma çalışmalarıyla kullanılamayan alanlar ekonomiye kazandırıyor.


Devlet Su İşleri'nden (DSİ) yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli nedenlerle tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek şekilde parçalanmış araziler üzerinde toplulaştırma işlemi yapılıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; açıklamalarına yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, geçen yıl yapılan yasal düzenleme sonrasında arazi toplulaştırma yetkisinin kendi kurumlarına verildiğini ifade etti.

Bu konuda Türkiye'nin birçok şehrinde faaliyete devam ettiklerini söyleyen Aydın, İzmir, Manisa ve Uşak'ın da bu kentlerden olduğunu ifade etti.

Üç bölgede 45 bin 564 hektar alanı toplulaştırma planladıklarını ifade eden Aydın, "İzmir'deki 16 bin 994 hektar arazinin 10 bin 700 hektarlık kısmındaki çalışmalar tamamlandı. 24 mahallede de tapu tescilleri bitirildi. Manisa'da ise eş zamanlı 2 farklı bölgede devam eden çalışmalar toplam 18 bin 434 hektarlık alanda yürütülüyor. Uşak'ta ise 10 bin 136 hektarlık araziyi kapsayan çalışmalar sürüyor ve 10 köyün 5'inde tapu tescilleri tamamlandı." açıklamasında bulundu.

Aydın, arazi toplulaştırması ile parsellerin büyüdüğünü, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanmasının kolaylaştığının altını çizdi.