El Maktum İstanbul'u gözden çıkardı

El Maktum İstanbul'u gözden çıkardı El Maktum İstanbul'u gözden çıkardı

Mimarlar Odası'nın, İETT arazisi ihalesiyle ilgili açtığı dava, İstanbul'u sadece Dubai Kuleleri'nden değil, 30 milyar dolarlık yatırımdan da etti

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Mimarlar Odası'nın, Sama Dubai'nin kazandığı İETT arazisi ihalesiyle ilgili açtığı dava, İstanbul'u sadece Dubai Kuleleri'nden değil, Dubai Şeyhi El Maktum'un uzun vadede yapmayı planladığı 30 milyar dolarlık yatırımdan da etti

İstanbul'daki İETT arazisini 21 Mart 2007 tarihinde yapılan ihalede 1 milyar 152 milyon liraya alan Dubai Emiri Şeyh Maktum'un şirketi Sama Dubai, arazinin satışıyla ilgili engellemelerle karşılaşınca yeni yatırım planlarından İstanbul'u çıkardı. İhalenin yargıya taşınması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ödeme yapmayan Sama Dubai, İstanbul'dan umudunu kesti. Türkiye'ye ilk aşamada 30 milyar dolarlık 10 uzun vadeli yatırım yapmayı planlayan Sama Dubai, Türkiye'de kendilerine yönelik engellemeler yüzünden kaynaklarını başka bölgelere çevirdi. Tunus hükümetiyle yaklaşık 14 milyar dolarlık bir anlaşma yapan şeyh Maktum, başkent Tunus'un güneyinde 500 bin kişinin yaşayacağı dev bir şehir kuracak. Projesinin inşaatı 130 bin kişiye istihdam sağlayacak, yaklaşık 837 hektarlık alana kurulacak bu kent, Tunus'un gayri safi milli hasılasını da yüzde 12 yükseltecek.
Konuyla ilgili Yeni Şafak'a konuşan Dubai Emiri Şeyh Maktum, kendileri için 1 milyar dolar gibi bir rakamı ödemenin sorun olmadığını ancak Türkiye'de bazı çevreler tarafından engellenmek istemelerinden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

ÖNYARGILAR GİDERİLMELİ

Türkiye'de belli bir kesimin Körfez sermayesine karşı olumsuz bir tavır içerisinde olduğunu anlatan El Maktum, 'Türkiye'nin son 6-7 yılda kat ettiği başarıları takdirle karşılıyoruz. Türkiye ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için gayret sarfediyoruz. Yatırımcılara karşı ön yargıların giderilmesi halinde Türkiye her zaman öncelikli yatırım hedeflerimiz arasındadır' diye konuştu.

İETT arazisi için dün ödeme yapmayan Şeyh Maktum, ödemenin yapılması gereken günlerde Türkiye'deki gazetelere tam sayfa ilan vererek, kurduğu vakıf için 10 milyar dolar bağış yaptığını duyurmuş ve bu ilanla ihale sürecinde yaşanan sorunun 'para meselesi olmadığı' mesajını vermişti.

ARAP SERMAYESİ DÜŞMAN MI?

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Arap İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Zafer Emirel, 'Danıştay'ın kararı Türkiye'ye gelmesi için çaba gösterilen Körfez sermayesini kötü etkileyecek. Bir adım ötemizdeki Arap sermayesine senelerce düşman kardeşleri oynattılar. 5 sene önce 1 milyar dolar olan Arap ülkelerine olan ihracatımız 20 milyar dolarlara yükseldi. İbre Arap ülkelerine döndü. Danıştayın aldığı bu karar sadece Sama Dubai'nin yatırımını engellemekle kalmadı, bu projenin ardından gelecek olan milyarlarca dolarlık çok büyük projelerinde önünü kesmiş oldu" dedi Dünya Emlak Merkezi (WEC) Yönetim Kurulu Üyesi Nizamettin Aşa da, Mimarlar Odası'nın her şeyi dava etmeyi alışkanlık haline getirdiğini belirterek, "İETT arazisi gibi emsal olabilecek projeleri dava etmelerini anlayamıyoruz" dedi.


İstanbul kaybetti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Danıştay'ın arazi hakkında yapılan imar planının yürütmesini durdurmasının ardından satış daha da çıkmaza girerken, kaybeden İstanbul oldu. Ekonomik kriz ortamında şehrin çekeceği 5 milyar dolarlık yatırımın durmasının yanı sıra arazinin satışından elde edilecek 1 milyar 156 milyon TL'lik kaynağa göre ulaşım yatırımları yapan Büyükşehir Belediyesi zor durumda kaldı. Kredi bulmaya kalksak bunun da belli bedelleri var. Bunlar maliyetleri arttırıcı şeyler. Bu maliyeti de bizim çocuklarımız ödeyecek" dedi. Topbaş, "Bu işe baştan çomak soktular. Satışı engellemeyi marifet sandılar. Şimdi gitsinler orada piknik yapsınlar. Bu para belediyenin kasasına girseydi. Hem bu kriz ortamında yeni yatırımlarla piyasaya hareketlilik getirilecekti hem de personelimize ve iş yaptığımız firmalarımıza olan ödemelerimiz gecikmeyecekti. Eğer bu satıştan vazgeçersek bunun dünyaya yansıması kimsenin bize güvenmemesi olur. Yarın başka satışlar yapmak istersek dünya bizi farklı algılar. Paranın hassas olduğu finans sektöründe Türkiye ve İstanbul'un güvenli bir liman oldu- ğunu göstermek açısından bu satış önemli" dedi.

Yabancı ürkecek

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal: "Bir sürü alanda istesenizde istemeseniz de imar tadilatları yapılıyor. Global sermaye açısından Türkiye'ye gelme cesaretini kıran bir karar. Bu tür davaların Türkiye'nin her yerinde olması gerekirken, yabancı yatırımların olduğu yerlerde açılıyor olması da biraz manidar geliyor bana. Bu yatırım sembolik bir yatırımdı. arkası gelecekti. Bu bakımdan Türkiye'ye girecek olan ciddi bir kaynağı biz engellemiş olduk. Buraya gelmeyi düşünen global sermayeyi de ürküten gelişmeler bunlar. Keşke ihaleye çıkılmadan önce bu süreç kesinleşseydi."


Yatırımcıya destek

Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban: "Yargı süreci devam ederken bir yorumda bulunmak doğru değil. Kesin karar çıkınca değerlendirme yapmak daha doğru ama o araziyle ilgili değil ama genel anlamda yatırımcıların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben yatırımcının yerli-yabancı diye ayrılmasını da doğru bulmuyorum. İstihdam yaratacak her türlü yatırımcıya bizim destek olmamız lazım."

Yeni Şafak

pus