Elbistan'a Hasanali Barajı yapılıyor!

Elbistan'a Hasanali Barajı yapılıyor!

Maraş’ın Elbistan ilçesinde Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından Hasanali Deresi üzerinde yapımına başlanan Hasanali Barajı’nın inşaatı sürüyor. Bölge halkı Hasanali Deresi üzerine yapılmak istenen barajı 2 mahalle ve 5 mezrayı sular altında bırakacağı için kabul etmeyeceklerini belirtti.


Maraş’ın Elbistan ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğü tarafından Hasanali Deresi üzerinde yapımına başlanan Hasanali Barajı’nın inşaatı sürüyor. Barajın üzerine kurulduğu derenin günden güne kurumakta olmasına rağmen yapımına devam edilen barajın su tutması halinde ilçeye bağlı Hasanali ve Atmalıkaşanlı Mahalleleri ile Bayramlar, Ololar, Tetolar, Ortaköy ve Remik mezralarındaki yerleşim yerleri ve toprakları sular altında kalma riskiyle karşı karşıya. 


Yapılacak barajın ömrü kısa


Baraj kurulmak istenen derenin Nurhak Dağları’ndan akan kar sularının oluştuğunu belirten Hasanali Mahalle Muhtarı Ahmet Çoban, baraj projesinin yapımına bölge halkına danışılmadan başlandığını dile getirdi. Mahalle sakinleri olarak baraja karşı olduklarını Çoban, “Gelip burada kısmi çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda yapılacak baraj için zeminin uygun olduğu rapor edildi. Malzemelerin döküleceği alanların tespiti yapıldı. Ancak detaylı inceleme yapılırsa Hesenoylu bölgesinin bir heyelan alanı olduğu ve bu bölgede yapılacak barajın ömrünün uzun olmayacağı görülür” dedi. 


Suyu olmayan dereye baraj!Dere yatağı buyunca arazilerinin yanı sıra binlerce dikili ağaçlarının olduğunu kaydeden Çoban, barajla birlikte 6 bin kişinin yaşamına doğrudan müdahale edildiğinin altını çizdi. Çoban,  şöyle konuştu: “Derede su da yok. Anlamış değiliz, su olmadığı halde baraj yapmaya çalışıyorlar. Barajın yapılması için bölgede en azından bir akarsuyun olması gerekiyor. Kar sularının birikmesi ile baraj yapılacakmış. Eskiden kar suları oluyordu. Ancak iklimin değişmesi ile birlikte eskisi gibi kar da yağmıyor. Amaç bölgedeki halkın yaşam alanlarına müdahaledir.” ÇED raporu hazırlanırken itiraz ettiklerini paylaşan Çoban, ancak barajın halka rağmen yapılmak istendiğini vurguladı. Çoban, “Tüm itirazlarımıza rağmen bize hiçbir cevap verilmedi. Köylünün bahçesi ve tarlası tahrip ediliyor, ancak köylü dahil muhtarlık olarak da bizim de haberimiz yok. Kimin gelip çalıştığını da bilmiyoruz. Hangi şirket ya da firmanın gelip çalıştığını da bilmiyoruz” diye şikayetlerinin yanıtsız kaldığını söyledi. 


''İkinci bir köyüm yok''


Mahalle sakinlerinden biri olan Kamber Demirkaya da, “100 dönüm arazim var. Bağ, bahçemiz var. Arazilerim ağırlığında para verseler de ben köyümden vazgeçmem. Benim ikinci bir köyüm yok. '' diye konuştu.
Özgür Gündem