Emek yıkılmasın diye sinemacılar eylem yaptı!

Emek yıkılmasın diye sinemacılar eylem yaptı!


Emek Sineması'nın yıkılmaması için en renkli eylemlerden biri İstiklal Caddesi'nde yapıldı. Sinemanın önünde Tuncel Kurtiz de bir konuşma yaptıTürkiye'de pek çok sinemacı ve sinemaseverin gönlünde çok özel bir yeri olan tarihi Emek Sineması'nın yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmak istenmesi, dün akşam Taksim'de büyük bir yürüyüşle protesto edildi. Saat 17.00'de Taksim Meydanı'nda toplanan kalabalık, "Yıktırmayacağız" pankartlarının arkasında Emek Sineması'na kadar yürüdü. Çok sayıda pankart ve dövizin taşındığı, 'Emek bizim, İstanbul bizim' sloganını, protesto alkışı ve ıslıklarının takip ettiği şenlikli yürüyüşe binlerce Emek izleyicisi ve sinemaseverin katıldığı gözlendi.
Aralarında Gevende grubu üyelerinin de olduğu küçük bir orkestranın eşlik ettiği yürüyüşte Tuncel Kurtiz, Rutkay Aziz, Semih Kaplanoğlu, Durul Taylan, Pelin Esmer, Özcan Alper, Hüseyin Karabey, İnan Temelkuran, Mert Fırat, Ülkü Duru, İştar Gökseven, Serhat Tutumluer, Mehmet Ali Nuroğlu, Onur Saylak, Melih Selçuk, İlksen Başarır, Serra Yılmaz, Gaye Boralıoğlu, Zafer Algöz, Güven Kıraç, Sermet Yeşil, Selen Uçer, İpek Bilgin, Derya Durmaz, Eylem Yıldız, Sevilay Demerci, Şebnem Sönmez, Rıza Kocaoğlu gibi çok sayıda sinemacı ve oyuncu hazır bulundu. Sinema yazarları da neredeyse tam kadro oradaydı. Film festivalinin tanıtım filmlerinde de görülen Emek Sineması'nın eski çalışanları da göğüslerinde 'Emek'i yıktırmayacağız' çıkartmalarıyla yürüyüşe katıldı. Çarşı grubu 'Çarşı, Emek'in yıkılmasına karşı' pankartı açtı.
Emek'in önünde Tuncel Kurtiz bir konuşma yaptı, Mert Fırat ise 'Emek'i yıktırmayacağız' bildirisini okudu. Emek yıkımını protesto eden açıklamanın ardından kalabalık bir süre daha Emek'in sokağından ayrılmadı, orkestranın çaldığı 'Hababam Sınıfı' meodisi eşliğinde protesto uzun süre devam etti.
Kalabalığın büyük bölümü Emek Sineması sokağından İstiklal Caddesi'ne taştı. Kalabalığın dağılmasından sonra Emek'in önünden ayrılmayan bir grup protestocu Emek'i yerinden edecek yenileme projesinde imzası bulunan Kültür Bakanı, Beyoğlu Belediye Başkanı ile proje mimarının 'plastik lale'yle ödüllendirildiği sembolik bir tören düzenledi.
Radikal