26 / 05 / 2022

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

Brüt 200 metrekarenin altında tek evi bulunan emekliler, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanıyor. İşte tüm merak edilen her şey...Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Karabıyık, bugünkü köşesinde ''Emeklilerde emlak vergisi muafiyeti'' konulu yazısını kaleme aldı. İşte o yazı...

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

Brüt 200 metrekarenin altında tek konutu olan emekliler, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. İsmail Semih Köker adlı okurum e-postasında sormuş: “Tek konutum var ama o konutta oturmuyorum. Eşimin adına kayıtlı olan konutta oturuyoruz. Benim adıma kayıtlı konut için belediye ‘içinde oturmadığınız konut için vergi avantajından yararlanamazsınız’ diyor. Her ne kadar içinde oturmasam da vergi avantajından yararlanamaz mıyım?”

İsmail Beye postasında; içinde oturmadığı kendi adına kayıtlı konutundan kira geliri elde edip etmediğini belirtmemiş. Eğer konutu boşta ise kira geliri elde etmiyorsa emlak vergisi ödenmesi gerekmiyor. Ancak eğer bu konutundan kira geliri elde ediyorsa emlak vergisinin de ödenmesi gerekiyor.

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

İNDİRİMLİ ORAN

Kendi adına tapuda kayıtlı tek konutunu kiraya verip, kendisi de başka bir konuta kira ödeyen mülk sahipleri için de emlak vergisi muafiyeti yine uygulanabilir. (Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, 14 Mart 2012 tarih ve 358 sayılı özelge) Emeklinin, kendi tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturduğu durumda ise indirimli emlak vergisi avantajından yararlanılamıyor. Eşinin görevinden dolayı lojmanda oturan ve kendi adına olan konutundan kira geliri elde etmeyenler de bu tek konutları için emlak vergisi avantajından yararlanabilir. (Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı, 21 Mart 2011 tarih ve 20-25-19 no.lu özelge).

EŞİNDEN AYLIĞI OLANLAR

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emekli maaşının yanı sıra eşten dolayı da ölüm aylığı alanlar, yasada belirtilen diğer şartları da taşıyorsa sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabilir. (İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı 17 Temmuz 2012 tarih ve 686 sayılı özelge.)

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

ARSA AYRINTISI

Konutu olup ayrıca -gelir elde etmediği- arazisi de olan emekli, 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu için emlak vergisi avantajından yararlanabilir. Mülk sahiplerinin gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmiyor. (Gelir İdaresi Başkanlığı, 23 Mart 2011 tarih ve 032-52 sayılı özelge)

ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLAR

Emekli maaşı dışında gelir elde etmeyenler tek konutu için emlak vergisi ödemezken maaşından hariç ilaveten yeni gelir elde etmeye başlayanların artık vergi ödemesi gerekiyor. Ancak faiz ve repo vb. gelirler için yasal sınırın dikkate alınması gerekiyor. 2020’de elde edilen mevduat faizi ve repo benzeri geliri (menkul sermaye iradı) 49 bin liraya kadarsa bu durum tek konut için tanınan emlak vergisi avantajını ortadan kaldırmıyor, 2021’de emlak vergisinin ödenmesi gerekmiyor.

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

HİSSELİ KONUTLAR

Emlak vergisi avantajı tek konutu olanlar için tanınıyor. İki ayrı konutu olanların her iki konutu için de emlak vergisini ödemesi gerekiyor. İki konutun metrekare toplamlarının, 200 metrekarenin altında olması da muafiyetten yararlanmak için kriter kabul edilmiyor.

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti!

YURTDIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR

Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alınması durumunda sıfır oranlı bina vergisi uygulamasından yararlanılabilir. Almanya’daki veya yurt dışındaki bir sosyal güvenlik kurumundan aylık alınması durumunda vergi avantajından yararlanılamıyor.

Tek evi olan emekli vergi ödemeyecek!