Emlak Bankası tekrar faaliyete geçiyor!

Emlak Bankası tekrar faaliyete geçiyor! Emlak Bankası tekrar faaliyete geçiyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planı açıklandı. Eylem planında emlak sektörünü yakından ilgilendiren maddeler yer alıyor...


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı. 100 Günlük İcraat Programı'nda konut sektörünü yakından ilgilendiren çok önemli maddeler yer alıyor. 

Emlak Bankası faaliyete geçiyor

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dönemin devi olan Emlak Bankası'nın geri geleceğini açıkladı. Erdoğan, "Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz." açıklamasında bulundu. 

1926'da kurulmuştu

3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermaye ile kurulan Emlak Bankası'nın ödenmiş sermayesi 1953'te 300 milyon TL'ye çıkarıldı. Banka, AnkaraYenimahalle, Ankara-Telsizler, İstanbul-Levent, İstanbul-Koşuyolu İstanbul-Emekli Subay Evleri, İstanbul-Ataköy,İzmir-Denizbostanlısı, Edirne-Mimar Sinan, Eskişehir-Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerine imza attı.

Emlak Bankası kendi inşaatlarının yanı sıra,  Ankara  Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti. Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri gerçekleştiren banka, konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı. Ancak 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile, Emlak Bankası’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirildi ve tasfiye kapsamına alındı.

16 yıl önce tasfiye edildi

1980’lerin sonunda, eski Genel Müdürü Engin Civan’ın adının karıştığı ve işadamı Selim Edes’in “rüşvetin belgesi mi olur” sözüyle tarihe geçen yolsuzluk iddialarıyla da anımsanan kurumun, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi, 3 Temmuz 2001 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 4684 sayılı yasayla sona erdirilerek tasfiye edildi. Bankanın şubeleri de aynı yıl Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.
 

Kanal İstanbul da yer aldı

Eylem planında ayrıca çılgın proje olarak adlandırlan Kanal İstanbul da yer aldı. Kanal İstanbul projesinin taşınmaz devirleri tamamlanacak, çevre düzeni planları ve imar planlarını onaya sunulacak.

Yurtların yatak kapasitesinin artacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yükseköğrenim yurtlarımızın yatak kapasitesine 75 bin ilave yapıyoruz. Kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların yurtlarındaki 50 bin öğrenciye verdiğimiz beslenme yardımına barınma yardımını da ekliyoruz." dedi.