Emlak Konut kampanyasıyla kimler ev alıyor?

Emlak Konut kampanyasıyla kimler ev alıyor?15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomiye can suyu olması için Emlak Konut GYO tarafından ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz Kampanyası’ başlatılmıştı. Peki bu kampanyadan kimler ev alıyor? Sorunun cevabı haberimizde...15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomiye can suyu olması için Emlak Konut GYO tarafından ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz Kampanyası’ başlatılmıştı. Bir aylığına başlatılan kampanyada geçtiğimiz haftalarda süre dört ay daha uzatıldı. Aralık sonuna kadar geçerli olacak kampanyayla yüzde 20 peşinat, yüzde 0,70 faiz ve 120 aya kadar vadeyle ev sahibi olmak mümkün. Emlak Konut'un yüklenici firmalarının toplam 30 projede 15 bin konut ve ticari alanla dahil olduğu kampanya ile bağımsız bölüm bedelinin yüzde 20'si peşin ödenecek, yüzde 10'luk kısım ara ödeme olarak tahsil edilecek. Kalan yüzde 70'lik ödemenin ise TÜFE'ye göre ya da aylık yüzde 0,70 vade farkı ile 120 aya kadar taksitlendirilmesi mümkün olacak. Böylece hem tüketicilerin uygun fiyatlarla konut sahibi olması hem de eldeki konut stoklarının eritilmesi planlanıyor. Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekare üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesinin de satışlara olumlu yansıması bekleniyor.


Peki bu kampanyadan kimler ev alıyor? 

İşte bu soruyu Ağaoğlu’ndan Babacan Yapı’ya kadar sektör temsilcilerine sorduk. Ağırlıklı olarak oturum amaçlı konut almak isteyenlerin kampanyalardan yararlandığı yanıtını aldık. Yüksek faizler nedeniyle ötelenen alımların kampanya ile hayata geçtiğini öğrendik.


Kampanyanın hedeflendiği gibi sektöre ciddi bir hareket getirdiğini söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, kampanya ile yedi aylık toplam satış rakamlarına bir ayda ulaşıldığını vurguluyor. Kurum, Emlak Konut GYO’nun 2016 yılı için 11 bin bağımsız bölüm, 1 milyon 500 bin metrekare satılabilir alan ve bunların karşılığında 7 milyar 600 milyon TL satış hasılatı hedefi koyduğuna dikkat çekiyor. Murat Kurum, “Kampanyayla ağustos ayında 2 bin 547 adet bağımsız bölüm, 407 bin 29 metrekare satılabilir alan karşılığı 1 milyar 960 milyon TL’lik satış gerçekleşti. Böylece ilk yedi ayda yaptığımız satış toplamı kadar satış yaptık” diyor.Ekonomist