Emlak pazarlarken sözleşmenin önemi!

Emlak pazarlarken sözleşmenin önemi!

Emlak danışmanları için olmazsa olmaz belgelerden biri olan sözleşme bir diğer adıyla pazarlama yetki belgesi ne kadar önemli? Gebze Gazetesi'nden Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yasemin Özdoğru bugün köşesinde emlak pazarlarken sözleşmenin önemini yazdı. İşte yazının detayları; 

Sözleşme bir diğer adıyla pazarlama yetki belgesi. Emlak danışmanları için olmazsa olmaz belgelerden. Emlak danışmanının ciddiyetini ve çalışma prensibini gösteren bu belge yoksa biraz daha düşünün derim. Çünkü dolandırılıyor olabilirsiniz! Biraz üstü kapalı konuştum ama niyetim sizi merakta bırakmak değil. Amacım sizi bilgilendirmek böylece topluma bir katkı sunmak.

İşinin ehli emlak danışmanları çalışırken sözleşme dahilinde hizmet verir. Diğer yazılarımda olduğu gibi bunu da örnekleyerek anlatacağım. Diyelim ki Ali bey evini satmaya karar verdi. Ancak evi ne kadar eder bilmiyor. Ya ucuza giderse o güzelim evi. Ali bey aklındaki soru işaretini gidermek için bir uzmana başvurmanın daha doğru olacağını düşünerek konusunda uzman bir emlak danışmanıyla irtibata geçti. Danışman Ali beyden bir sözleşme alarak çalışmalarına başladı. Önce gayrimenkulü yerinde inceledi rakip pazar fiyat analizi yaptı. Daha sonra ise belirlediği fiyatla pazarlamaya başladı. Peki ama gayrimenkul danışmanı neden sözleşme aldı? Danışman bu çalışma prensibiyle Ali beyden yasal şartlara uygun olarak yüzde 2’den fazla almayacağını taahhüt etmiş oldu. Ayrıca kendisinin ve alıcı-satıcı müşterinin haklarını güvence altına aldı. Sözleşmeli pazarlama belirlenen fiyat üzerinde sadece bir emlak danışmanıyla çalışma sistemidir. Çünkü belirlenen fiyatta uzman bilgisi vardır. Sözleşmesiz çalışan merpen altı emlakçılar ise sizin mülkünüzün üzerinden ne kadar para kazanacak nerden bileceksiniz? Bilemezsiniz! Ortada belge yok, imza yok. Bunun yanı sıra kendi haklarını korumayı bilmeyen bir emlak danışmanı alıcının ve satıcının haklarını nasıl koruyacak? Bu yüzden ciddi bir emlak danışmanıyla sözleşmeli yani belgeli çalışın ki birikimleriniz cebinizde kalsın ve zamanınız heba olmasın. Haftaya yeni yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.