30 / 11 / 2023

Emlak sektöründe seçim sonrası istikrar sağlanır!

Emlak sektöründe seçim sonrası istikrar sağlanır!

Türkiye'de son 13 yılda sağlanan güven ortamıyla yılda 1 milyon aşkın konutun satıldığı emlak sektörü, seçim sonrası beklenen siyasi istikrarla dünyanın dört bir yanından yatırımcıları ağırlamaya hazırlanıyor.Türkiye'de son 13 yılda sağlanan güven ortamıyla yılda 1 milyon aşkın konutun satıldığı emlak sektörü, seçim sonrası beklenen siyasi istikrarla dünyanın dört bir yanından yatırımcıları ağırlamaya hazırlanıyor. Ulusal ve uluslar arası gayrimenkul temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği CNR Emlak fuarı, bu yıl üçüncü defa kapılarını açacak. Ziyaretçilerini 4-8 Kasım tarihleri arasında ağırlayacak Emlak 2015-Konut, İşyeri Satınalma, Kiralama ve Finansmanı Fuarı'nda 300 proje görücüye çıkacak. 6 bini yurt dışından olmak üzere 40 bini aşkın yatırımcının katılacağı bu fuarda, milyon dolarlık satış bekleniyor.


1,2 MİLYON ADET SATIŞ

1 Kasım seçimlerinin siyasi belirsizliği ortadan kaldırma beklentisiyle satışların artacağını düşünen gayrimenkul sektörü, seçimlerin hemen ardından gerçekleştirilecek fuarla yeniden nefes almaya başlayacak. Geçen yıl 1 milyonu aşkın konutun satıldığı sektör, seçim sonrası güven ortamının yeniden oluşmasıyla 1 milyon 200 bin adet lik satış bekliyor. Özellikle kur artışını fırsata çeviren yabancıların, önemli alım ve anlaşmalar yapması bekleniyor.Körfez ülkelerinden büyük yatırımcı ve alıcı grupların damgasını vurması düşünülen fuara, AB ülkeleri, Türk cumhuriyetleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Almanya, Avusturya, Katar, İran, Irak, İsrail, Suudi Arabistan ve Ürdün gibi birçok ülkeden 6 bin yabancı yatırımcı bekleniyor.


KDV AVANTAJI

Uluslararası gayrimenkul yatırımcıları açısından Mütekabiliyet Yasası, konut satın alan yabancılara oturma izninin uzatılması, gayrimenkul piyasasının sunduğu avantajlar veKDV artışına tabi olmadan yatırım fırsatının sürmesi bireysel ve kurumsal

yatırımcıların Türkiye piyasasına ilgisini artırıyor. Son dönemde hızla gelişen sektörde, gayrimenkul ve inşaat şirketleri, rahatlık ve tasarım içeren birçok yeni projelerini uygun fiyatlar ve cazip ödeme şartları ile CNR Emlak Fuarı'nda sergileyecek.


Seçim sonrası istikrar sağlanır

Eskidji Gayrimenkul  Ankara  Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, 1 Kasım sonrası kurulacak hükümetle istikrarın sağlanması durumunda sektörün eski performansını yeniden yakalayacağını söyledi. Ünal, “Özelikle Kasım ve Aralık satışlarındaki artışlar sektöre olan güveni tekrar yerine getirecektir” dedi. Köksal Ünal, konut satışlarında Eylül ayında yaşanan düşüşte, ülkenin hükümetsiz kalışı, artan siyasi istikrarsızlık, faizlerde yükseliş ve terörün etkili olduğunu belirtti. Sektörde bu yıl genelde yüksek oranda canlılık yaşandığını hatırlatan Ünal, konut satışlarında Ocak ayında yüzde 1,7 olan artışın Şubat'ta yüzde 15, Mart'ta yüzde 32,4 ve Nisan'da yüzde 42,7'le zirveye çıktığını hatırlattı. Ünal, satışlarında geçen yıla göre artış oranının Mayıs'ta yüzde 19,4, Haziran'da yüzde 19,1, Temmuz'da yüzde 13,5, Ağustos'ta yüzde 6,5 olduğuna işaret etti. Eylül ayında ise satışların, ilk kez eksiye geçtiğine dikkat çeken Ünal, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,1'lik bir düşüş yaşandığını belirtti.


'Güven'le kur ve faiz düşüşe geçer

İstikrar ve güvenin önemine dikkati çeken Eskidji Gayrimenkul Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal, şu değerlendirmelerde bulundu: “1 Kasım seçimleri sonrası oluşacak tek başına iktidar veya bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla piyasalarda oluşacak güven, dövizin bir miktar gevşemesi ve faizlerdeki düşüşlerle konut satışlarının tekrar atağa kalkacağını beklemek yanlış olmaz. 2015 yılı Ekim, Kasım, Aralık verileri de elimize ulaştığında; özelikle Kasım ve Aralık satışlarındaki artışlar sektöre olan güveni tekrar yerine getirecektir.”


2015 canlı bir yıldı

Köksal Ünal, kümülatif verilere bakıldığında ise 2015'in konut piyasasında canlı bir yıl olduğunun görüldüğünü söyledi. Ünal, 2014'ün ilk dokuz aylık dönemde toplam 831 bin 932 adet olan konut satışlarının bu yılın aynı döneminde yüzde 12,6'lık bir artışla 936 bin 615 adet olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.


Yabancıya 5-6 milyar dolarlık satış

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu yılın ilk sekiz ayında yabancıya 14 bin 500 adet konut satıldığını, hedeflerinin 20 bin adet satış olduğunu bildirdi. Bu satış içinde cironun 4-5 milyar dolar olduğunu dile getiren Çelik, toplam 50 miyar dolarlık ciroda yabancı payının yüzde 10'a yükselmesi gerektiğini bildirdi.


Rize Güneş Gazetesi 

Geri Dön