04 / 12 / 2023

İnşaat sektörü seçim sonrasından umutlu!

İnşaat sektörü seçim sonrasından umutlu!

7 Haziran sonrasına kilitlenen inşaat sektörü, seçim sonrasının "her halükarda" bugünden iyi olacağı görüşünde. Sektörün Ankaralı temsilcileri siyasilerden, büyümenin itici gücü inşaat sektörünün önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyor.Türkiye, 1,5 yıl içinde üç önemli seçim yaşarken, piyasalar doğal olarak peş peşe yaşanan bıı süreçten zararlı çıktı. Yerel seçimler. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve  şimdi de genel seçimler nedeniyle önünü net göremeyen sektörlerin başında gelen inşaat sektörü, bu yazdan başlayarak, seçim telaşından uzak geçecek 4 yıl rekorlar kırmaya hazırlanıyor. Son yıllarda kurumsallaşan firmalarla yepyeni bir Başkent inşa etmeyi başaran Ankaralı firmalar, hem yapı kalitesi hem de modern kentleşme sürecine katkıda bulunnıalarıyla yurt genelinde izlemeye alındı. 
Herbiı i hızla büyüyen firmaların önündeki en büyük engel ise 1.5 yıla sıkışan 3 seçim oldu. Her seçim öncesi "acaba kaygısı" ile yavaşlayan satışlar nedeniyle çarkı döndürmekte zorlanan firmaların önemli bölümü bu zorlu süreçten başarı ile çıkmayı başardı. Bu zorlu süreçten güçlenerek çıkan firmalar için önümüzdeki yaz aylarının "başarılarla dolu geleceğin" başlangıcı olacağını dile getiren BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci. "Kritik dönemlerden en fazla etkilenen gayrimenkul sektörü aslında ciddi bir sınav verdi. Bu sınavdan kurumsallaşmayı başaran, doğru iş yapıp, müşterisine güven veren firmalar güçlenerek çıktı. Bundan sonrası 'her halükarda' bugünden daha iyi olacak. Bekleyen alımlar kadar her yıl daha da artan yaşanılabilir mekan talepleri var. Önümüzü çok açık görüyorum" dedi. 
Seçim sonrası siyasi gündemin azalmasıyla, iş dünyasında sorunlar ve önerilerin, geleceğe dair hedeflerin daha fazla konuşulacağını ifade eden Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan ise. önümüzdeki 4 yıllık sürecin de bu doğrultuda şekilleneceğini bildirdi. Ankara'nın yeni gözde yerleşim merkezlerinden Bcytepe'deki ikinci projeleri Elit Manzara'ya hazırlandıklarını anımsatan Yıldızhan. siyasilerden beklentilerinin de ekonomiye yön veren ve modern şehirleşmeye uygun üretim yapan inşaat sektörü temsilcilerinin desteklenmesi okluğunu ifade ederek, şunları söyledi: "İnşaat, çok sayıda sektörü de beslediği için ekonomide önemli bir yerde, inşaat büyürse ekonomi de büyür. İstikrar ve makroekonomik dengelerin bozulmaması durumunda sektörün büyümesi artarak devam eder. Geçtiğimiz yazdan bu yana konul satışlarında önemli artış var. 

Seçim sonrası da bu sürecin devam etmesini bekliyoruz. Yaz güneşinin inşaat sektörüne de doğacağını . söylemek mümkün" Urankent'teki 6'ncı konut projeleri Queen Paık'ı hayata geçiren Uransan AŞ'nin Satış ve Pazarlama Müdürü Gazi Çelik, ekonominin çarklarını döndüren en önemli araçlardan inşaat sektörünün her dönem dinamik yapısını koruduğunu kaydederek, zaman zaman sektörde 'balon' iddialarının çıkmasına rağmen, kaliteli projelerin her dönem değerlendiğinin altını çizdi. Son açıklanan verilere göre, 2015"in ilk çeyreğinde 300 bin konut satışı gerçekleştiğini anımsatan Çelik,"Gayrimenkul yalnızca yaşanacak mekan değil, aynı zamanda en çok kâr ettiren yatırım aracıdır. Bu nedenle konuta yönelik talepler her zaman olacaktır. Ancak önemli olan doğru ve kaliteli konuta yönelimi sağlama. Seçim sonrası için beklentimiz de teşvik ve desteklerle sürecin ilerlemesi. 

Faiz oranlarının düşürülmesi, sektörle ilgisi olmayıp inşaat üretenlerin ayrılması ve sektöre teşviklerin arttırılması da yeni hükümetten beklentilerimiz arasında" dedi.Ankara Başkent

Geri Dön