Enflasyon düşmeye devam edecek!

Enflasyon düşmeye devam edecek!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, " önümüzdeki dönemde enflasyonun düşmeye devam edeceği, ancak temel enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğinin öngörüldüğünü " bildirdi...Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 17 Aralık tarihli toplantısına ilişkin yayımladığı 24 Aralık 2013 tarihli toplantı özetinde, kasım ayında tüketici fiyatlarının sabit seyrederken yıllık enflasyonun yüzde 7,32’ye gerilediği anımsatılarak, bu gelişmede işlenmemiş gıda ve mevsimsel ortalamalarının altında artış gösteren giyim fiyatlarının belirleyici olduğu ve bu dönemde temel enflasyon göstergelerinin de aşağı yönlü bir seyir izlediği bildirildi.


Özete göre, gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 9,77’ye geriledi. Kasım ayında işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu taze meyve-sebze kaynaklı olarak azalarak yüzde 12,93 oldu. İşlenmiş gıda fiyatları ise bu dönemde yüzde 0,49 oranında artarken grup yıllık enflasyonu yüzde 7,35’e geriledi. Aralık ayına ilişkin öncü göstergeler gıda grubu yıllık enflasyonundaki  gerilemenin devam edeceğine işaret etti.


Kasım ayında enerji fiyatları yüzde 0,25 oranında artarken, yıllık enerji enflasyonu yüzde 2,68’e yükseldi. Enerji enflasyonu, olumlu seyrini sürdürmekle birlikte, aralık ayında özelikle LPG ve tüp gazda kaydedilen yüksek oranlı artışlar sonucunda yükselecek.  


Kasım ayında hizmet fiyatları yüzde 0,35 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu yüzde 7,96’ya yükseldi. Alt gruplara bakıldığında yıllık enflasyonun kira ve diğer hizmetlerde yükseldiği gözlendi. Öte yandan, hizmet enflasyonu yüksek seviyesini korumakla birlikte, mevsimsellikten arındırılmış veriler ana eğilimde yavaşlamaya işaret etti. Giyim fiyatları kaynaklı olarak son iki ayda dalgalı bir seyir izleyen temel mal grubu yıllık enflasyonu kasım ayında yüzde 6,47’ye geriledi. Benzer şekilde mevsimsellikten arındırılmış veriler de grup enflasyonu ana eğiliminin düşüş kaydettiğine işaret etti. Bu çerçevede kasım ayında temel enflasyon göstergelerinin ana eğiliminde gerileme gözlendi.


Özette, "Kurul önümüzdeki dönemde enflasyonun düşmeye devam edeceğini, ancak temel enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğini öngörmektedir" denildi.


AA