Erdem Başçı: Elimizdeki araçları gerektiği yerde kullanıyoruz!

Erdem Başçı: Elimizdeki araçları gerektiği yerde kullanıyoruz!Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB ) Başkanı Erdem Başçı, " Elimizdeki bütün araçları gerektiği kadar gerektiği yerde kullanıyoruz. Amacımız zaten enflasyonu düşürmek " dedi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, "TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerimize, enflasyonu düşürmeye, fiyat istikrarına odaklı bir para politikası ile birlikte zaten Türkiye'nin temelleri sağlam olduğu için bu tür çalkantıların etkisi her zaman için geçici olur, onu vurguladık" dedi.


Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda gerçekleştirdiği sunumun ardından gazetecilere açıklama yaptı. 


Başçı, sunuma ilişkin şunları söyledi:


"Komisyon üyelerimize, enflasyonu düşürmeye, fiyat istikrarına odaklı bir para politikası ile birlikte zaten Türkiye'nin temelleri sağlam olduğu için bu tür çalkantıların etkisi her zaman için geçici olur, onu vurguladık.


Çok önemli olan husus elimizdeki bütün politika araçlarıyla enflasyonu düşürmeye şu anda odaklıyız. Dış dengeyle ilgili konu zaten kendiliğinden şu anda çözülmek üzere çünkü petrol fiyatlarındaki gelişmeler orada yardımcı olacak. Büyümeye de oradan olumlu bir katkı gelecek. Yani petrol fiyatlarındaki düşüşlerden önemli bir katkı gelecek. Dolayısıyla biz şu anda fiyat istikrarına odaklı bir şekilde elimizdeki bütün politika araçlarıyla çalışmaya devam ediyoruz. Temel mesajımız budur. Yapısal reformların da büyümeye katkı yapacağını vurguladık."


Başçı, gazetecilerin, "Piyasalar bu akşam FED kararını bekliyorlar, buna yönelik bir önlem var mı?" sorusu üzerine, "Bunların hepsi aynı çerçeve içerisinde. Türkiye şu anda enflasyonu düşürmeye odaklı grupta yer alırsa bu tür çalkantıların hepsi geçici olur inanın. En önemli husus burada enflasyonun düşeceği konusunda herkesin en ufak bir şüphesinin olmaması. Bu olduğu sürece her türlü iniş çıkışlar geçici olur" dedi.


Gazetecilerin, "(FED'e göre gerekirse faiz artırırız) demişsiniz" ifadesi üzerine Başçı, şunları söyledi:


"Biz şöyle söyledik; elimizdeki bütün araçları gerektiği kadar gerektiği yerde kullanıyoruz ve bundan sonra da kullanmaya hazırız, amacımız da enflasyonu düşürmek. Temel mesajımız bu. Tek tek spesifik olarak söylemedik. Genel olarak her türlü aracı gerektiği zaman, gerektiği kadar, gerektiği ölçüde kullanırız, amacımız da enflasyonu bu fırsattan istifade düşürmek. Çünkü petrol fiyatlarının düşüşü gerçekten yardımcı olacak."


"Dünden beri hareketlilik yaşanıyor" ifadesi üzerine de Başçı, "Ama her yerde, bütün dünyada yaşanıyor. Dolayısıyla Türkiye'ye olan etkilerini en aza indirme konusunda enflasyonu düşürmeye odaklı duruş yardımcı olacak" karşılığını verdi. 


AA