Erdoğan Bayraktar: Kentsel Dönüşüm dalga dalga devam ediyor!

 Erdoğan Bayraktar: Kentsel Dönüşüm dalga dalga devam ediyor! Erdoğan Bayraktar: Kentsel Dönüşüm dalga dalga devam ediyor!

Son 9,5 yıllık dönemde kaçak yapıların yapımının büyük oranda azaldığını söyleyen Bakan Bayraktar, 'Kentsel Dönüşüm dalga dalga devam ediyor' dediÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 'Son 9,5 yılda kaçak yapılar büyük oranda, gecekondu yapımı yüzde 90 durdu. Kentsel dönüşüm dalga dalga devam ediyor' dedi. Bağcılar Belediyesi'nce, Molla Gürani Parkı yanına kurulan iftar çadırında düzenlenen 'Şehirleşme ve Kentsel Dönüşüm' konferansında konuşan Bayraktar, yeni çıkan yasanın vitrininde yaşama hakkı olduğunu söyledi.


Sel, deprem, heyelan, yangın gibi olaylarda binaların yıkılmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, riskli binaları yıkarken bina sahibine kolaylıklar sağlanacağını ifade etti. Bayraktar, yaptıkları anketler sonucu halkın yüzde 70'inin kendilerine güvendiğini ifade ederek, halkı hiçbir zaman mahcup etmeyeceklerini dile getirdi.


VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEYECEK


Vatandaşın riskli binayı yıkmaması halinde devlet olarak yıkacaklarını anlatan Bayraktar, gelişmiş bir ülkeye bu şehrin görüntüsünün yakışmadığını aktardı.


Bayraktar, dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirde yaşadığını belirterek, Türkiye'ye bakıldığında şehirlerin durumunun içinden çıkılmaz bir durumda olduğunu ifade etti. Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:


'Şimdi büyük bir seferberlik başlayacak kentsel dönüşüm için. Bu işi engel- lemek isteyenler, illegal oluşumları devam ettirmek isteyenlerdir. Biz vatandaşımızı mağdur etmeden, incitmeden kentsel dönüşümü devam ettireceğiz.'


Başarılı olan her belediyeyle beraberiz


Kentsel dönüşümde başarılı olan her belediyeyle birlikte olacaklarını kaydeden Bayraktar, geçmişte yerleşim ve imarla çıkarılmış kanunların başarılı olamadığına dikkat çekti. TOKİ'nin Türkiye'nin 166 noktasında kentsel dönüşüm yaptığını da hatırlatan Bayraktar, 'Gaziantep'inden tutun Kars'ına, Erzincan'ından tutun Ankara'sına, İstanbul'una kadar kentsel dönüşüm dalga dalga devam ediyor. Biz, Bağcılar'ı, geniş caddeleri olan, parkları olan, gençlerin bahçelerde oynadığı bir mekan haline getirmek istiyoruz' dedi.


Yasa, sihirli değnek değil


Bayraktar, kentsel dönüşüm ve diğer konularda iki talepleri olduğunu vurgulayarak, bunlardan ilkinin 'Allah'ın rızası', diğerinin ise 'vatandaşların duası' olduğunu söyledi. Bakan Bayraktar, yasanın sihirli bir değnek olmadığını ifade ederek, 'Biz bugünden yarına bu işi bitireceğiz diye bir şey yok. Biz bu işi başlattık. Azimle, kararlılıkla elimizi taşın altına koyduk. Niyetimiz halis, cesaretimiz var. 2, 3, 5, 10 veya 20 yıl içerisinde riskli binaları, afete, depreme dayanıksız yapıları söküp atacağız' diye konuştu.

Yeni Şafak