30 / 03 / 2023

Erdoğan Bayraktar; TOKİ'de devlet yolsuzluk yapmıyor!

Erdoğan Bayraktar; TOKİ'de devlet yolsuzluk yapmıyor!

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'deki 13.5 milyon şehir konutunun yarısının yenilenmesi gerektiğini belirttiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'deki 13.5 milyon şehir konutunun yarısının yenilenmesi gerektiğini belirterek,"TOKİ 'peşkeş çekiyor' diyorlar. Devlet niye Ahmet'ten alıp Mehmet'e versin. Bunu yapmak yolsuzluktur" dedi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, yeni hedeflerinin özellikle büyük şehirlerin kentsel dönüşümüne ilişkin projelerin oluşturacağını söyledi. Türkiye'nin ekonomik durumunun el verdiği ölçüde kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Gecekondu, kaçak yapılaşma ve salaş yapı bölgeleri ciddi şekilde vatandaşın moralini bozuyor. Çocuğunun oturma odası yok, sabahtan kalkıyor mutfağı yok, su akmıyor, banyo bulunmuyor. Bunlardan Türkiye'nin kurtulması lazım. Çağdaşlık böyle olur" dedi. Kentsel dönüşüm projeleri için mevcut yasaların yeterli olduğunu da belirten Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi:

BİZE LAZIM OLAN DEVLET İRADESİ
"Yasalar bana göre yeterlidir. Lazım olan devlet iradesidir. Birtakım gruplar yanlış yapıyor; 'TOKİ bunları alıyor, zenginlere peşkeş çekiyor' diyorlar. Nereyi almışız, kime peşkeş çekmişiz? Böyle şey olur mu, bu mümkün mü? Devlet niye Ahmet'ten alsın Mehmet'e versin? Bunu yapmak yolsuzluktur, suiistimaldir. Böyle bir şey yok" diye konuştu.
 
Erken ödemeye yüzde 20 indirim
TOKİ, 22 Mart'ta 'erken ödeme indirimi' kampanyası başlatacak. Erken ödeme halinde borçta peşin ödeme koşulunda yüzde 20, 3 taksitle ödemede de yüzde 17 indirim yapılacak. Kampanyadan, TOKİ'den 2008 yılı sonuna kadar konut ve iş yeri alan, geri ödemeleri devam eden 132 bin 890 konut sahibi yararlanacak. Vadesi 12 aydan daha az kalan ise uygulama dışında Erken ödeme uygula yararlanmak isteyenlerin 22 Mart-19 Nisan günleri arasında, satışa aracı bankalara başvurmaları gerekiyor.
Düzgün KARADAŞ/Habertürk
Geri Dön