Erzincan'da içme suyu şebekesi yenileme çalışmaları devam ediyor!

Erzincan'da içme suyu şebekesi yenileme çalışmaları devam ediyor!

Erzincan Belediyesi tarafından 292 kilometrelik içme suyu şebekesinin tamamının yenilenmesinin planlandığı Cansuyu projesinin 150 kilometresi, projenin en önemli kısımlarından olan su deposu inşasının ise yüzde 85’i tamamlandı...Erzincan Belediyesi tarafından 292 kilometrelik içme suyu şebekesinin tamamının yenilenmesinin planlandığı Cansuyu projesinin 150 kilometresi, projenin en önemli kısımlarından olan su deposu inşasının ise yüzde 85’i tamamlandı.


Ergenekon, Yavuz Selim Mahallelerinde alt ve üst yapı çalışmaları tamamlanırken, Fatih, Yunus Emre, Akşemsettin, Mimar Sinan, Başbağlar, Bahçelievler ve Kazım Karabekir mahallelerinde altyapı çalışmaları tamamlandı. Halit Paşa Barbaros ve Atatürk mahallelerinde ise çalışmalar devam ediyor.Proje kapsamında elektrik, telefon hatlarının yeraltına alınması ve kablo tv, doğalgaz çalışmaları da birlikte yürütülüyor.


Erzincan tarihinin en büyük projesi olarak anılan 35 Milyon Avro büyüklüğündeki proje, Erzincan Belediyesi, Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. Cansuyu projesi tamamlandığında şebekede yüzde 65 oranındaki kayıp Avrupa Standartlarında kabul edilen yüzde 5 seviyelerine inecek ve yıllık yaklaşık 1 milyon 800 bin TL lik elektrik tasarrufu sağlanmış olacak.


Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır konu hakkında açıklama yaparak "Cansuyu Projesi ile birlikte kent merkezinde elektrik, telefon, kablo tv ve doğalgaz çalışmalarını da paralel olarak yürütülüyoruz. En kısa sürede şehrimizin altyapısı tamamen yenilenmiş olacak ve Erzincan altyapı problemi olmayan bir il haline gelecek. Avrupa Birliği destekli olarak yürüttüğümüz içme suyu hattının değişmesi, atık su ve arıtma tesisin yeniden yapılmasının ardından, su kaynaklarımızın yenilenmesi ile ilgili de çalışmalar yürüterek içme suyu barajı planlama çalışmalarını sürdürüyoruz. İçme suyu barajı ve alt yapı çalışmalarının bitirilmesi ile Erzincan daha sağlıklı ve daha ucuz maliyetli suya kavuşacak. Yapılan çalışmalar esnasında halkımızın göstermiş olduğu hoşgörü ve sabırdan dolayı teşekkür ederim. " dedi.
Haber Yurdum