Erzurum'a 13 yıldır otel için çivi bile çakılmadı!

Erzurum'a 13 yıldır otel için çivi bile çakılmadı!

Kar yağmayan Erzurum'da hiçbir oyun iptal edilmeyecek. Çünkü kamyonlarla kar, tankerlerle su taşıyıp kar yağdırarak pistler bembeyaz yapılıyorErzurum, üniversitelerarası kış oyunları (Universiad) hazır. Tek sorun ocak ayı bitmesine karşın dağların zirvesi dışında kar olmaması. Sorunu doğayla çözemeyince devlet devreye girmiş. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, hiçbir yarışın iptal edilmeyeceğini anlattı, kar taşıyan kamyonları göstererek. Devlet kamyonlarla kar taşıyor. Özak'ın anlattıklarına göre sadece kamyonlar değil tesislerin kenarına yapılan göletten su çekilerek kar yapma makineleri vasıtasıyla da kar üretiliyor. Su yetmeyeceği için başta Erzincan olmak üzere çevre illerden su taşınıyor. Özetle devletin giriştiği mücadelenin bedeli 200 bin doları (300 bin lira) aşıyor. Kayak Federasyonu Başkanı Dr. Özer Ayık, "Aldığımız makineler burada kış sezonunu 2-3 ay uzatacak. Bu sadece tesisler daha uzun işleyecek ve bölgeye gelir sağlayacak." Bu aslında diğer kayak bölgelerine göre önemli bir avantaj sağlayacak" dedi. Bugüne kadar harcanan para 670 milyon lira. Oyunların sonuna kadar rakamın 700 milyonu bulacağını söyleyen Özak "Maliye Bakanı bile bizden bıktı. İsteklerimiz bitmeyince 2011 ödeneğini bile serbest bıraktı" dedi.

'KAR YAĞSIN TÜRK BAKMASIN'
Özak, tesislere sadece sportif başarı ve gelecek turistin bırakacağı gelir açısından bakmıyor; "Onlar da önemli ancak buralar sosyalleşme alanı olacak" diyor. Özak, "Ben eski futbolcuyum. Bir futbol takımı için 200-300 milyon dolar harcanıyor. Oysa kayak için yatırımlar 1-2 milyon euroluk yatırımlar ki bu halkın sosyalleşmesi için büyük fırsat. 'Artık kar yağsın Türk bakmasın' diyoruz. Tüm tesis yatırımı 150 milyon euroya bitiyor.Yani Spor Toto'nun 1 yıllık gelirini buraya aktarsak yeter" dedi. Hedef 30 olan kayak merkezini 2012'de 2012'de 41'e ulaştırmakmış. Samsun Ladik, Artvin tamam sırada Hakkari, Elmadağ, Malatya, Tunceli, Urfa, Adana, Bitlis, Bolu Köroğlu var.

Ya oteli yapın ya arsayı verin!
1998'de devlet Antalya'da turizm tahsis belgesi isteyen 6 otelciye "Erzurum'da tahsis edeceğimiz yerlere otel yaparsanız Antalya'da tahsis veririm" önerisi yapmış. Kabul eden turizmciler, bir miktar teminat yatırıp Antalya'ya otelleri dikmiş. Ancak geçen 13 yılda ne hükümetler ne de otelciler Erzurum'a yatırım yapmış. Ta ki Universiad'a kadar. Erzurum Konaklı'da dünyanın en iyi alp disiplin tesislerinden biri yapıldı. Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, "13 yıldır otel için çivi bile çakılmadı. Haklılar çünkü altyapı olmayan yere nasıl gelsinler. Ancak artık devlet üzerine düşeni yaptı. Sıra otelcilerde. Biz diyoruz ki ya gelip yatırım yapın ya da tahsis edilen yerleri bırakıp gidin."Öztürk, otelcilerin "teminatları iade edin terkedelim" teklifi yaptığını anlattı. Teminat 3 milyon lira. Söz verenler, Nurol, Forza Turizm (Zeynep Otelleri), Telerco (Sueno Park), Palan Otel, Ceytur ve Şar-a... Bakalım oyunlar sonrası durum değişecek mi

30 ton et yiyecekler
3 bin civarında sporcunun yiyecekleri şunlar: n 5 ton ayçiçek yağı
 1 ton zeytinyağı
 8 ton yoğurt
 3-4 ton süt
 8 ton peynir çeşitleri
 4-5 ton mısır gevreği
 500 bin şişe su
 15 ton makarna
 10 ton pirinç
 30 ton bakliyat
 15 ton dana eti
 16-17 ton tavuk eti
 45 ton tatlı
Sabah/Tarık Yılmaz