Erzurum'da 22 bölgede kentsel dönüşüm devam ediyor!

Erzurum'da 22 bölgede kentsel dönüşüm devam ediyor!

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum'da 22 bölgede 7 milyon metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını ifade etti.Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde 22 bölgede 7 milyon metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını ifade etti. Başkan Sekmen, kentsel dönüşümde yıldız projelerinden biri olan Şehristan İstanbul kapı Konutlarını şöyle anlattı: "Büyükşehir'in iştiraklerinden ERKONUT AŞ. ile Halkbank iştiraklerinden Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin işbirliğinde gerçekleşecek olan projemizin temelini geçtiğimiz aylarda attık Erzurum kentsel dönüşümde reform dönemi yaşıyor. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle değişen dünyada kentler, kendilerini fiziksel sınırlarının ötesinde dünyaya anlatmak gereği duymaktadırlar. Göreve geldiğimiz gün Erzurum'un kendisini Türkiye ve Avrupa'ya anlatması için en önemli çıkış noktasının medeniyet tasavvuru ölçüsünde bir kentsel dönüşüm çalışması yaparak mümkün olacağı kanaatine vardık. Türkiye'de model teşkil eden yöntemler ışığında şehrin tarihi dokusunu koruyarak Erzurum ili sınırlarında 22 değişik bölgede kentsel dönüşüm çalışması yapmaktayız. Bu dönüşüm ile birlikte şehrin tarihi hüviyetini, sosyal, ekonomik ve kültürel varlıklarını koruyarak, işlevsiz alanları ve plansız gelişen kent dokularını ihya edip yeni imar planlarıyla düzenli ve çağdaş bir görünüme kavuşturmayı hedefledik." 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR PERSPEKTİF 

Başkan Mehmet Sekmen, Şehristan'ın Erzurum'da kentsel dönüşüme yeni bir perspektif kazandıracağını ifade etti. Sekmen, şöyle konuştu "Büyükşehir Belediyemizin iştiraklerinden ERKONUT A Ş. ile Halkbank iştiraki Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin işbirliğinde inşa edilecek olan Şehristan, konumu, mimarisi ve yüksek malzeme kalitesiyle kentimizin en gözde yeni bir yaşam merkezi olacak. Takribi olarak burası 23 bin 734 metrekare bir alana sahip... 620 daireyi kapsayan Şehristan Konutları; 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+2 daire modellerinde yapılacak. Şehristan'da kreş, spor salonu, yürüyüş alanları ve kapalı otopark, kurban kesim yerleri, çocukların eğlenebileceği yeşil alanlar ve parklar gibi birçok sosyal donatı alanı da yer alacak. Şehrin gözdesi Şehristan Konutları, Erzurum'a toplu konutta yeni bir perspektif kazandıracak. Çevre, insan ve ekonominin güzel bir şekilde har manlandığı Şehristan İstanbulkapı, bizi bugünden geleceğe taşıyarak, sürdürülebilir ve yaşanabilir şehircilik anlayışımıza ışık tutacak." 

İKİ YILDA 43 GÖLET YAPTIK

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen. Büyükşehir'in yatırımları sayesinde Erzurum'da tanırı ve hayvancılığa büyük bir desteğin sağlandığını bildirdi. Başkan Sekmen, 2 yılda tarımsal sulama ve hayvan ipne suyuna yönelik 43 gölet in yapıldığını vurguladı. Sekmen, "Erzurum Büyükşehir Belediyesi nin tarımsal sulama ve hayvan içme suyu için kırsalda yaptığı göletler çiftçilerden büyük beğeni kazanıyor. 2 yılda 43 gölet yaptık. En son Erzurum il merkezine 47 kilometre uzaklıktaki Aşkale ilçesi Tepsicik Mahallesinde yaptığımız göletten 3 mahalle ile 4 bin 500 büyük ve küçükbaş hayvan faydalanacak. Kuş cenneti olmaya aday Aşkale ilçesi Tepsicik Mahallesindeki yeni yapılan göletimiz fotoğraf sanatçılarına ilham kaynağı oldu. Tepsicik Göleti. işlevsel özelliği bakımından şehrin adeta doğa harikası oldu. 250 bin metrekare üzerine, 2 milyon 250 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip gölet. 10 metre dolgu yüksekliğine sahiptir. Bütün bu özellikleri kapsayan Tepsicik Gölet i yatırımı Erzurum'un çevre ve doğal hayatına katkıda bulunarak, şehrin yeni gözde kuş cenneti ve mesire yeri olmaya aday bir yerdir" dedi. 

BİR KÜLTÜR YATIRIMI: ERZURUM KİTAP FUARI 

Başkan Mehmet Sekmen, kentte üçüncüsü düzenlenen Erzurum Kitap Fuarı ile edebiyat ve sanat hayatına yön veren ünlü yazarlar ve yayın evlerinin sanatseverlerle buluştuğunu ifade etti. Sekmen, şunları kaydetti: "Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Havuzbaşı Kent Meydanı na kurulan Erzurum Kitap Fuarina. kent ve çevre illerden ziyaretçi akını yaşandı. 

Fuarı 10 günde 256 bin 599 kişi ziyaret etti. 60 söyleşi yapıldı. 130 yazar ve 162 yayınevinin bulunduğu kültür etkinliğinde imza günleri düzenlendi Yayınevleri tarafından basılan eserlerin bulunduğu stantlarda kitaplarını imzalayan yazarlar, söyleşi salonunda kitapseverlerle bir araya geldi. Vatandaşlar. böylesine bir kültür hizmetinden ötürü Büyükşehir Belediyemize teşekkür etti. Eğitim ve kitap en büyük sermayemizdir. Biz bu düşünceden yola çıkarak il genelinde 1099 okulumuzun bakım ve onarımını yaptık." 

ERZURUM-ANTALYA UÇUŞLARI BAŞLIYOR 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen. Erzurum-Antalya uçak seferlerinin karşılıklı olarak başlayacağı müjdesini verdi. Başkan Sekmea konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede. "Karşılıklı olarak gerçekleştirilecek olan Erzurum-Antalya uçak seferleri 11 Temmuz'da başlayacak. İnanıyoruz ki bu önemli gelişme hem Erzurum hem de Antalya'nın ticari. ekonomik ve sosyal hayatına büyük katkılar sağlayacak" dedi. İşadamlarından bu konuda yoğun talepler aldığını ifade eden Sekmen, şunları kaydetti: "Gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatlerimde Erzurum ve Antalyalı işadamlarımız uçak seferleri ile ilgili sürekli bana görüşlerini ifade ediyordu. 

Ulaştırma. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Antalya Büyükşehir Belediyemizle irtibata geçerek ışadamlarımız ve hemşerilerimizin söz konusu talebini hayata geçirdik. Yaz turizminin başkenti ile kış turizminin başkenti havadan birbirine bağlanacak İnanıyorum ki karşılıklı olarak başlayacak olan uçuşlar Erzurum ve Antalya için buyuk kazanımlar oluşturacak. Ekonomi, eğitim, kültür ve sosyal yaşamı hareket lendirecek olan uçak seferleri Erzurum ve Antalya'ya hayırlı olsun."
Akit