16 / 08 / 2022

Erzurum'da Koruma Amaçlı İmar Planı’na start verildi!

Erzurum'da Koruma Amaçlı İmar Planı’na start verildi!

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Müceldili Konağı ’nda düzenlediği basın toplantısında kentsel dönüşüm, kış festivali, 1 / 5000 ’lik imar planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Selami Keskin’in katıldığı basın toplantısında Başkan Sekmen, koruma amaçlı imar planı çalışmalarının başladığının müjdesini verdi. Başkan Sekmen, “Erzurum Kalesi ve çevresinde koruma amaçlı imar planını hayata geçireceğiz. Söz konusu imar planı alanı 960 dönüm büyüklüğündedir. Süresi üç ay olan koruma amaçlı imar planının hazırlanması için arazide restaratör mimar, şehir plancısı ve sanat tarihçisinden oluşan uzman bir ekip çalışıyor. Planlama çalışması; arazi çalışması ve araştırma, planın hazırlanması ve planın Koruma Kurulu tarafından onaylanması aşamalarından oluşmaktadır” dedi. Çalışmanın amacına vurgu yapan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışmanın amacı alan içerisindeki eserleri Erzurum tarihi açısından önemlerine uygun olarak görünür ve algılanır hale getirmektir. Planın onaylanmasıyla belediyemiz tarafından plan kararlarına uygun olarak yapılacak çalışmalar sonrasında 960 dönümlük bu alan, yine belediyelerimiz tarafından çalışmaları devam eden Kültür Yolu Projesi ile birlikte şehrimizin sosyal ve ekonomik hayatına olumlu etkileri olacaktır. İnşallah mart ayında planları bitirmiş olacağız. Kuruldan geçtikten sonra restorasyon çalışmaları hızla devam edecek.” Sekmen, beş ayrı kentsel dönüşüm alanında çalışmaların sürdüğünü,  Karanlık Kümbet ve Habipbaba Kütüphanesi arasındaki binaların restorasyon çalışmalarının başlatılacağını bildirdi.


1 milyar TL’lik Bilim ve Doğa Müzesi

Başkan Sekmen, kurum olarak hayal olarak ifade edilen yatırım ve projeleri gerçekleştirdiklerini kaydetti.  Bilim ve Doğa Müzesi’ni hayata geçirmek için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Sekmen, “Atatürk Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz Bilim ve Doğa Müzesi’nin çalışmaları sürüyor. Proje, 600 dönüm arazi üzerine kurulacak. Proje kapsamında engelliler merkezi, kongre ve kültür merkezi, tarih duvarı, deprem müzesi, astronomi merkezi, bilim ve sayılar müzesi, tarih müzesi, gölet ve su oyunları merkezi yer alacak.  Bu yatırımın maliyeti 1 milyar TL’dir. 3-4 yılda bu yatırımın büyük bölümü tamamlanmış olacak” dedi.


Winterfest 2014 Erzurum

Kış mevsiminin Erzurum için nimet olduğunu belirten Başkan Sekmen, gerçekleştirilecek olan uluslararası etkinliklerle bu yıl Erzurumluların kışı kabus gibi algılamaktan kurtulacaklarını ifade etti. 12-14 Aralık tarihlerinde Winterfest 2014 Erzurum Festivali hakkında bilgi veren Başkan Sekmen, “Kış Festivali ile ilgili tüm hazırlıkları tamamladık. Mustafa Ceceli, Murat Dalkılıç ve Sagopa Kajmer festival kapsamında kentte konser verecek. Şehrimizde festival kapsamında kış ve buz sporları yarışları yapılacak. Ayrıca ocak ayı içerisinde Uluslararası Buz Tırmanma Yarışı düzenlenecek. Şubat’ta Kar Festivali yapacağız” diye konuştu. Başkan Sekmen, Erzurum’da yapılacak olan EYOWF 2019 için şimdiden yatırım ve sporcu yetiştirilmesi konusunda da çalışmalara başladıklarını belirtti.


1/5000’lik İmar Planı 

Erzurum’un 1/5000’lik yeni imar planının tamamlandığını müjdeleyen Başkan Sekmen, planların Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde meclisten planların geçeceğini belirten Başkan Sekmen, “Şehrin 1/5000’lik imar planı Büyükşehir’in gündeminde. Görüşmelere başladık. Kararı meclis verecek. Bu hafta bu konunun meclisten geçmesini umuyoruz. Şehrimiz yeni bir imar planına kavuşacak. Biz hizmetlerimizi 3 kategoride topladık. Birincisi belediye hizmetleri, ikincisi sosyal, sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetler, üçüncüsü de kenti yatırım konusunda cazibe merkezi konuma getirmek” şeklinde konuştu.


Palandöken Kayak Merkezi’nin özelleştirilmesi   

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı açıklamalarda, Palandöken Kayak Merkezi’nin özelleştirilmesine de dikkati çekti. Sekmen, şöyle konuştu: “Bu konuda ilk önce kamuoyu oluşturduk. Konuyu Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla görüştüm. Başbakanımızın Erzurum gezisinde kendisine ifade ettim. ‘Bu dağı Erzurum Büyükşehir Belediyesi çok iyi işletir’ dedim. Dağda şuan bazı eksiklikler var. Bizde olsa bu eksiklikleri hemen gideririz. Bu konuda söz aldık. İçişleri Bakanımız, Maliye Bakanımız ve Kayak Federasyonu’nun yetkilileriyle bir araya gelip, konuyu resmileştirmeyi düşünüyoruz.” Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazetecilerle birlikte Erzurum Kalesi, Bat Pazarı ve Kavaflar Çarşı’sında gezi ve incelemede bulundu.

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ