Çukurova Balkon

Esenboğa Yolu'ndaki binalara estetik kaplama yapılacak

Esenboğa Yolu'ndaki binalara estetik kaplama yapılacak Esenboğa Yolu'ndaki binalara estetik kaplama yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Havaalanı Yolu'na cephesi bulunan binaları tuğla ile kaplıyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Yapılan estetik kaplama ve onarım karşılığında vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yenileme çalışmaları sonucu son derece modern bir hale getirilen Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki binaların dış cepheleri, çevreye uygun bir görünüme kavuşturuluyor.

Başkent'e gelen yabancı ve yerli konukların geçiş güzergahı olan ve Modern Türkiye'nin giriş kapısı olarak nitelendirilen Esenboğa Yolu,  Ankara  Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında genişletilerek, 3,5 ay gibi kısa bir sürede son derece modern hale getirilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen yeni bir çalışmayla da Esenboğa Havaalanı Yolu'na cephesi bulunan binaların dış cepheleri kaplanarak, bölgeyle uyumlu hale gelmesi sağlanıyor.

Çalışmalarla Esenboğa Yolu'ndaki konut ve işyerlerinin görünen cephelerinin estetik malzemelerle kaplanarak modern bir görüntüye kavuşturulacağını belirten yetkililer, yapılan kaplama ve onarımların karşılığında vatandaşlardan herhangi bir bedel talep edilmediğini söylediler.

Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Havaalanı'ndan Aydınlıkevler Kavşağına kadarki yola cephesi bulunan konut ve işyerlerine estetik malzeme ile dış cephe kaplaması yapıldığını belirten yetkililer, böylelikle düzenlenerek modern bir görünüme kavuşturulan Esenboğa Yolu'nun çevresinin de Başkente yakışır bir hale getirildiğini anlattılar. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamı dışında kalan yapılara estetik görünüm kazandırılması ile bölgenin Kuzey Ankara ile bir bütünlük sağlayacağını söyleyen yetkililer, İngiltere Kraliçesi ll. Elizabeth, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ve Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç'in Ankara'ya yaptıkları ziyaret sırasında değişiklikleri fark ettikleri Esenboğa Yolu'na ayrı bir güzellik kazandırıldığını ifade ettiler.

Soğuk ve basınca dayanıklı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca yürütülen çalışmayla Aydınlıkevler Kavşağı'ndan Esenboğa Havaalanı'na kadar olan bölümde yer alan konut ve işyerlerinin cepheleri tuğla ile kaplanıyor.

Klinker kil panel ile yapılan kaplamanın soğuk ve basınca dayanıklı olduğunu belirten yetkililer, malzemenin mat kırmızı ve sarı renginde olduğunu söylediler. Eski ve estetik görüntüyü bozan yapılara dış cephe kaplaması yapıldığını belirten yetkililer, bölgede yıkılacak olan binalara ya da malzemeyi taşıyamayacak kadar eski binalara kaplama yapılmadığını ifade ettiler.

Düzgün görünümlü ve görüntü açısından uyumlu olan binalara da cephe kaplaması yapılmayacağını kaydeden yetkililer, cam cephe kaplamalı binaların da kapsam dışı bırakıldığını belirttiler.

Cami, okul ve fabrika dışındaki yapıları kapsayacak olan çalışmayla, 200 civarında binaya dış cephe kaplaması yapılması planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi