09 / 08 / 2022

Esenler Belediyesi'nin son 8 yıllık ihaleleri hangi firmalara verildi?

Esenler Belediyesi'nin son 8 yıllık ihaleleri hangi firmalara verildi?

Esenler Belediyesi'nin son 8 yıldaki ihaleleri hep tanıdık firmalara verildi. 8 yılda en yüksek miktarda ihale alan firma Ayn Medya oldu.Tevfik Göksu'nun 3 dönemdir başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi'nin 2012-2020 tarihleri arasında son 8 yıldır verdiği ihaleleri alan firmalar belirlendi. 

HEPSİ TÜGVA YÖNETİCİSİ

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Kamu İhale Kurumu (KİK) kayıtlarına göre son 8 yılda Esenler Belediyesi'nden en yüksek tutar ile ihale alan firmalardan ilki Ayn Medya İletişim Reklam Organizasyon İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi oldu. 

Şirket 8 yılda belediyeden şehir düşünce merkezi, sanat merkezi, kültür merkezi işletilmesi ve organizasyon işleri için toplam 41 milyon 961 bin 180 TL tutarında 21 ihale aldı.

1992'de kurulan firma 2010'da Yavuz Baysan tarafından alındı. Baysan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yüksek istişare kurulu üyesi. Firmanın 2019'da başka bir isme, 2020 yılında da Bilge Uluslararası Ticaret Limited Şirketi'ne devri yapıldı.

Ayn Medya'nın şu an sahibi olan Bilge Uluslararası Ticaret Limited Şirketi'nin yönetiminde Hacı Dursun Bozo ve Osman Nuri Kabaktepe yer alıyor. 

Kabaktepe de Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve firmanın eski sahibi Baysan gibi TÜGVA yüksek istişare kurulu üyesi.

ESKİ AKP'Lİ YÖNETİCİNİN FİRMASI 2. SIRADA

İkinci sırada ise Birlik Elektrik İnşaat Tekstil Limited Şirketi geliyor. 

Bu firma da belediyeden 8 yılda yol tamiri, sokak aydınlatması, tadilat, bakım onarım işleri için toplam 41 milyon 716 bin 758 TL'lik 23 ihale kazandı. 

Şirketin sahibi Kasım Albayrak eski bir yönetici. Daha önce Esenler AKP İlçe Başkanlığı'nda “Mali ve İdari İşler”den sorumlu yürütme kurulu üyesi olarak görevde bulundu. 

‘SÜPER’ MUHTAR 3. SIRADA

Esenler Belediyesi'nden ihale alan firmalar içinde üçüncü sırada da 8 yılda 38 milyon 913 bin 509 TL tutarında 10 ihale alan İstanbul İnşaat Gıda Turizm Telekom Limited Şirketi bulunuyor. Şirketin sahibi Muharrem Söğünmez eski bir muhtar ve belediyeci.

Esenler genelindeki cadde ve sokaklarda prestij yol uygulaması için açılan ihaleleri alan şirketin sahibi Söğünmez, 1994 yılında Bağcılar Belediyesi’nde Yol Yapım ve Onarım Amiri olarak görevde bulundu. 

1999 yılından itibaren 3 dönem Demirkapı Mahalle Muhtarlığı görevini yaptı. 

Esenler Tekstilkent Camii inşaatı ihalesini kim kazandı?