Ethan Harris: Çin'deki emlak balonu risk teşkil etmiyor!

Ethan Harris: Çin'deki emlak balonu risk teşkil etmiyor!

  Merrill Lynch Amerikan Bankası ekonomistlerinden Ethan Harris, son dönemde tartışma konusu olan ülkedeki emlak fiyatlarının artması ve emlak balonu tartışmalarına değinerek bu durumun Çin için büyük bir risk teşkil etmediğini savundu  

Merrill Lynch Amerikan Bankası ekonomistlerinden Ethan Harris, Çinin ekonomisinin yavaşlamasını ekonominin Çinde "yumuşak inişe geçtiği" şeklinde değerlendirdi. Bankanın ara dönem değerlendirme toplantısında konuşan Harris Şinhua ajansına yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin yavaşlama eğiliminde olmasının iyi olduğunu belirterek, Çinin aşırı ısınan ekonomisinin yavaşlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çin ekonomisinin yüzde 9larda yavaşlayarak stabil hale gelmesinin beklendiğini kaydeden Harris, piyasaların bu durumu abartma eğiliminde olduğunu ifade etti. Harris, bu yavaşlamanın ülkede son dönemde artan enflasyonun da kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu belirterek, ülkedeki çekirdek enflasyonda artışın olacağını ancak gelecek yıl stabil hale geleceğini kaydetti.

Çinde son dönemde tartışma konusu olan ülkedeki emlak fiyatlarının artması ve emlak balonu tartışmalarına istinaden Harris, bu durumun Çin için büyük bir risk teşkil etmediğini savundu. Harris, özellikle Çinin büyük şehirlerinde yüksek gayrimenkul fiyatlarının küresel bir fenomen haline geldiğini hatırlatarak, "Bir balon riski olduğunu ancak, böyle bir patlamayı beklemediğini" kaydetti.

AA