27 / 05 / 2022

Etiyopya, Türk yatırımcıları bekliyor!

Etiyopya, Türk yatırımcıları bekliyor!

Etiyopya-Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Melikgazi Bulut yaptığı açıklamada, Etiyopya'da Türk müteşebbisler için önemli firsatlar bulunduğunu belirtti, Bulut "Türk yatırımcılar gönül rahatlığı ile Etiyopya'ya gelebilir" dedi.
Tekstil ve tarım sektörlerinde Etiyopya'nın önemli devlet teşvikleri olduğunu söyleyen Etiyopya Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Bulut "Türk yatırımcılar bunlardan faydalanabilir" dedi. 

Etiyopya-Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Melikgazi Bulut, Etiyopya'da Türk müteşebbisler için önemli firsatlar bulunduğunu belirterek, "Türk yatırımcılar gönül rahatlığı ile Etiyopya'ya gelebilir" dedi. Bulut, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin arttığına dikkati çekerek, "Tekstil ve tanm sektörlerinde Etiyopya'nın önemli devlet teşvikleri var. Türk yatırımcılar bunlardan faydalanabilir. Ülkede bürokratik ve bir takım sorunlar olsa da aynı şekilde kar oranları da oldukça yüksek" diye konuştu. Dünya'da, Afrika'nın yükselen yıldız olarak görüldüğüne işaret eden EtiyopyaTürkiye İşadamları Derneği Başkanı Melikgazi Bulut, Etiyopya'nın bu yıldızın merkezinde bulunduğunu ve ülkeye gelen yatırımcılara derneğin yardımcı olduğunu ifade etti.Türkiye ile Etiyopya arasındaki ilişkilerin çok iyi bir noktada olduğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti:"Hedefimiz, dış ilişkilerdeki bu üst düzey ilişkiyi ekonomik ilişkilere de yansıtabilmek. Türkiye ile Etiyopya arasında ticaret hacmi 2000 yılında 27 milyon dolarken bu rakamın 2013'te 350 milyon dolara ulaştı. Amacımız bu rakamı daha da ileriye götürebilmektir."Etiyopya'da bulunan Türk yatırımcıların genellikle tekstil, mobilya ve tanm alanlarında faaliyet gösterdiklerini dile getiren Bulut, Türk yatırımcılar için Etiyopya'dan ABD pazarına kotasız, AB pazarına da gümrüksüz, Etiyopya ile anlaşması bulunan 22 ayrı Afrika ülkesine de yine gümrüksüz mal ihraç etme imkanı bulunduğunu bildirdi.


Hürses