Ev alma planları ertelenmeli mi?

Ev alma planları ertelenmeli mi?

Türkiye genelinde konut fiyatları rekor seviyeye ulaşırken stoklar azalmaya devam ediyor. Peki, ev sahibi olmak için doğru zaman mı? Ev alma hayallerini ertelemeli miyiz? İşte detaylar...İstanbul ilk sırada olmak üzere Türkiye genelinde konut sıkıntısı yaşanıyor. Ev bulmak da neredeyse imkansız hale geldi, var olan evler ise önceki yıla göre çok oldukça yüksek Peki, bu durum ne kadar sürecek. Ev satın almak için doğru zaman mı? Gerçekgündem'de yer alan habere göre; Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Stoklar azaldı

2020’de kamu bankalarının başlattığı ev kredi kampanyalarıyla mevcut yapı stoklarının azaldığını söyleyen Özsan, “Bu evler satıldı ancak pandemide hem inşaat sektörünün durması hem de maliyetler nedeniyle yeni evler yapılamadı. Bu da stokları bitirdi” dedi.

Ev alma planları ertelenmeli mi?

Gittikçe katlanıyor

Yüz yüze eğitime başlanması, yabancıların Türkiye’ye gelmesi, yeni evliliklerin artması gibi sebeplerle de kiralık fiyatlarının daha da yükseldiğini aktaran Özsan, “Çünkü piyasada yeni konut projesi yok ve talep çok fazla. Bu şartlarda ev almak mantıklı olabilir. Konut kredi faizlerinin düşmesini bekliyor herkes. Fakat konut kredi faizlerinin doların arttığı bir ortamda düşmesi mümkün değil. Ama ev fiyatları artıyor. Orda faiz inecek diye beklerken ev fiyatları katlanarak gidiyor. Bu nedenle ev almayı kimse ertelemesin” şeklinde konuştu.

Ev alma planları ertelenmeli mi?

Yabancıların ilgisi devam ediyor

Yabancılar için Türkiye özellikle de İstanbul’un cazip olduğunu söyleyen Özsan, “En çok Irak ve İranlılar’a satış yapıyoruz. Ağustos ayında rekor bir satış oldu; 5 binin üzerinde. Ayda ortalama 4 - 5 bin arası yabancılara satış yapılıyor. Bu yabancı satışları da özellikle emlak fiyatlarının geriye gitmeyeceğini gösteriyor. Çünkü yurtdışından da çok ciddi bir talep var. Özellikle 2+1, 1+1 konutlarda sıkıntı var. Fiyatlar yükseliyor, yükselmeye de devam ediyor. Bu arz talep dengesi. Şu anda yeni bir arz yok, talep çok fazla. Fiyat düşmeyecek” ifadelerini kullandı.