25 / 06 / 2022

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kira tartışması!

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kira tartışması!

A Haber'den Faruk Erdem, bugünkü yazısında konut fiyatlarını ve  kira ücretlerini kaleme aldı.A Haber'den Faruk Erdem, bugünkü yazısında konut fiyatlarını ve  kira ücretlerini kaleme aldı.
 İşte Erdem'in o yazısı...

Ev kiraları Türkiye'nin yeni gündemi oldu. Kentsel dönüşümün hız kazanması ile stokların azalması üzerine ek olarak üniversitelerin açılması dahil olunca kiralık dairelere ilgi çoğaldı. Bu durum, fiyatları da etkiledi. İlk olarak İstanbul olmak üzere birçok ilde kiralar yüzde 300 yükseldi. Ev sahipleri ise eski kiracılarına baskı yapıyor. Dairesini yeni fiyatlara çıkarmak isteyen ev sahipleri ile kiracılar arasında tartışmalar büyüdü. Kiracılar direnince konu mahkemelere taşındı.

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kira tartışması!
 

İki seçenek var 

Ya aile üyelerinden birisine evi vermesi ya da kiracının sorumluluğunu yerine getirmemesi gerekiyor. Kira artışları ise yine yasanın belirlediği yıllık TÜFE ortalamasına göre uygulanıyor. 

Fakat burada ev sahipleri için iki seçenek bulunuyor. Eğer kiralama üzerinden 5 sene geçtiyse 'kira tespit davası' açılıp zam talep edilebiliyor. Burada mahkeme kiracının da hakkını koruyarak bir rakam tespit ediliyor. Bunun dışında 10 senelik kiracısı olan bir ev sahibi, 3 ay önceden ihtarname göndermek koşuluyla kiracısını çıkartabiliyor. 

Kiracılar da hak  arıyor

Yasalar ev sahipleri gibi kiracılarının da haklarını koruyor. Kira artışından evden tahliye edilme kurallarına kadar her şey yasada saptanmış 

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kira tartışması!

Fakat burada ev sahiplerinin önünde iki seçenek bulunuyor. Eğer kiralama üzerinden 5 sene geçtiyse 'kira tespit davası' açılıp zam talep edilebiliyor. Burada mahkeme kiracının da hakkını koruyarak bir rakam saptıyor.  Buna ek olarak 10 senelik kiracısı olan bir ev sahibi, 3 ay önceden ihtarname göndermek koşuluyla kiracısını tahliye edebiliyor.

Sözleşme yapılmalı

Yüz yüze eğitim açıklaması sonrasında üniversite öğrencilerini ev bulma telaşına başladı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu uyardı: 'Öğrenci olarak kiraladığım bu evi okulum kapanırsa derhal terk etme, kontratı fesih etme hakkına sahibim' diye bir not düşebilirler. Böylece okullar kapandığında ev sahibiyle bir sorun yaşamazlar.

Kira nasıl artar?

Kira her sene sözleşme tarihinde artar.
Sözleşme tarihindeki 12 aylık ortalama TÜFE oranı esastır.
Artış oranı bu rakamı geçemez.

Evden nasıl tahliye edilir?

Ev sahibi  kendisinin eş ve çocuklarının ev ihtiyacı için tahliye isteyebilir.
Tahliyenin ardından 3 yıl kiraya veremez.
Kiracı sorumluluklarını yerine getirmiyorsa tahliye isteyebilir.
Bunun için noter vasıtasıyla 30 gün süre vermelidir.
İzinsiz tadilat da tahliye sebebidir.
Komşu şikayetleri de tahliyeye sebep olur.

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kira tartışması!

Artışın sebepleri

Kampanyalar ile stoklar azaldı, üretim yavaşladı.
Kentsel dönüşüm kiralığa talebi yükseltti.
yüz yüze eğitim ile öğrenciler ev aramaya başladı.
Yurtlar kapandı, talep arttı.
Ertelenen evliliklerde patlama yaşandı.
Yüksek faiz ev maliyetini artırdı, ev sahipleri zam yaptı.
Ev almak zorlaşınca kiralık talebi arttı..

Kira davalarında rekor artış!