Evi olmayana hükümetten dev destek!

Evi olmayana hükümetten dev destek!Hiç evi olmayan ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara hükümetten destekler artıyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konut hesabında yeni düzenlemelere gidildiğini açıkladı. 


Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yaptığı açıklamaya göre;  Ağustos 2016’da başlatılan ‘konut hesabı’ bugüne kadar 11 bin 348 kişi tarafından kullanıldı. 

 

Bu sayısının az olduğu görüşüne varılması ile hükumet yeni düzenlemeye giderek 4 destek daha getiriyor. Yeni modele göre getirilecek destekler ise şöyle; 

 

1-) Devlet desteği artacak, 
2-) Stopaj oranı inecek, 
3-) Tapu harcı düşecek
4-) Düşük faizli kredi imkanı sunulacak.

 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan inşaat patronlarının ortak görüşü ise getirilen yeni düzenlemelerin sektörü canlandıracağı ve ekonomiye cansuyu olacağı yönünde. 

 


Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka

 

Evi olmayana hükümetten dev destek!

 

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre ilk kez konut sahibi olanlara uygulanacak kolaylık aynı zamanda inşaat sektörünü de canlandıracaktır 2018 yılında da inşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörü olacağı için özellikle ilk kez konut sahibi olacaklara yönelik tapu harçlarında düşüş olması sektörü de destekleyecek bir gelişmedir.  2018 yılında konut satışlarında düşüş olmaması için özellikle tapu harçlarında yeni yılda bir artış yapılmaması gerektiğini daha önce vurgulamıştık. Sektör ve ev sahibi olmak isteyenler açısından olumlu bir gelişmedir. Hükümetimizin bu tarz çalışmalara ağılık vererek sektöre destek olacağına inancımız tam. Bu olumlu gelişmelerin etkisiyle; 2018 yılında da yeni yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 


Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

 

Evi olmayana hükümetten dev destek!

 

Yapılan açıklama sektör açısından bizi çok umutlandırdı. 2018 yılının inşaat sektörü açısından altın yıl olacağını düşünüyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün hükümetimiz tarafından desteklenmeye devam etmesiyle sektör de canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektörüne güvenimiz tam, yatırımlarımıza ara vermeden tüm gücümüzle devam edeceğiz. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri, hayata geçirilen yeni kampanyalar, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimler ile inşaat sektörü ivme kazanacaktır. Biz de Keleş İnşaat olarak 2018 yılının başında başlattığımız, ev almak isteyenlere yeni fırsatlar sunan ‘0 peşinat 120 ay vade ve 40 ay şirket bünyesinde vade farksız ödeme’  kampanyalarımızı başlattık. Önümüzdeki süreçte sektörü hareketlendirmek için yeni projelerimiz de olacak.

 

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

 

Evi olmayana hükümetten dev destek!

 

İnşaat sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiği gerçeğini göz ardı etmeden 2018 yılında devlet tarafından yapılan ve yapılacak olan düzenlemelerin sektörü hareketlendireceğine inanıyoruz. Özellikle Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni konut hesabı modelinde önemli bir yenilik olarak bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak yeni düzenlemelere yönelik açıklamaları sektörü daha da hareketlendirecektir. Konut hesabına yapılan devlet desteği de göz önünde bulundurulduğunda ev almak isteyen vatandaşlarımız için daha büyük kolaylıklar söz konusu olabilecek. Sektörümüz açısından olumlu başlayan 2018 yılının, bu düzenlemeler sayesinde 2017’den daha da iyi geçeceğini düşünüyoruz.

 


TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam

 

Evi olmayana hükümetten dev destek!

 

Bakan Şimşek’in yeni konut hesabı modeli hakkında yaptığı açıklamalar 2018 yılının inşaat sektörü açısından olumlu geçeceğinin göstergesidir. Buna göre sektörde devlet desteği artacak, stopaj oranı inecek, tapu harcı düşecek, düşük faizli kredi imkanı sunulacak. İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için kaçırılmayacak fırsatlar sunan bu yeni düzenlemeler sektörümüz açısından oldukça olumlu bir gelişmedir. İnşaat sektörünün güvenilir ve kazançlı bir yatırım kapısı olması yatırımcılar açısından da birçok fırsat sunuyor. Özellikle kentsel dönüşüm sürecini hızlandıran düzenlemelerin de yapılmasını bekliyoruz. 2018 yılı bizim için kentsel dönüşümün ve depreme hazırlığın hızla devam ettiği bir yıl olacak. Türkiye’de kentsel dönüşüm süreci daha çok depreme dayanıksız yapıların dönüşüm süreci gibi algılansa da aslında yapılan bununla sınırlı değildir. Biz, bu anlamda projelerimizi hayata geçirirken sadece yıkıp yerine yenisini yapmayı hedeflemiyoruz. Bölgenin tamamen dönüşümünü sağlayarak çevrede bulunan sakinlerine güvenli ve eşsiz yaşam alanları da sunmayı hedefliyoruz.