Eyüp Sultan Meydanı ve çevresini düzenleme çalışması başlatıldı!

Eyüp Sultan Meydanı ve çevresini düzenleme çalışması başlatıldı! Eyüp Sultan Meydanı ve çevresini düzenleme çalışması başlatıldı!

Çalışmalarına devam eden Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Sultan Meydanı ve çevresinde yer alan tarihi yapıların görünümlerini kapatan düzensiz yapılaşmaları kaldırmak için çalışmalara başladı.
İlçedeki çalışmalarına hız kesmeden devam eden Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Sultan Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi yapıların görünümlerini kapatan düzensiz yapılaşmaları kaldırmak için çalışma başlattı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, planlanan yapılar yeni yerlerinde tarihi dokuya uygun olacak şekilde yapılacak.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, İller Bankasından alınan 15 milyon TL'lik hibe ile Eyüp Sultan Meydanı ve çevresindeki binalarda tarihi dokuya uygun şekilde cephe sağlıklaştırma çalışmaları da hızlandı.

İlçenin tarihi kent dokusunun korunması ve bir bütünlük sağlanması için ''Eyüp Sultan Camisi ve Çevresi Cephe Rehabilitasyon Projesi'' ismiyle yeni bir proje hazırlandı. Eyüp Sultan Meydanı'nı çevreleyen bina cephelerinin rehabilite edilmesine ilişkin olarak hazırlanan proje, 2 safhalı ve 5 kısım şeklinde planlandı.

Hayata geçirilecek olan proje, toplamda 284 yapının cephe düzenlemesi ve tadilatı ile Bahariye Yolu ve Oyuncakçılar Çarşısı için dükkan tasarımlarını kapsıyor. Projeyle tanıtım panoları ve reklam uygulamaları Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'ne uygun duruma getirilecek.

Ayrıca proje içeriği, bina cephelerine siluet bazında renk alternatifi önerilerinin getirilip bina cephelerinde bozulan doğrama oranlarının düzenlenerek kentsel kalitenin artırılması ve görsel kirliliğin ortadan kaldırılması gibi cephe düzenlemesi ve tadilatını barındırıyor.

Eyüpsultan Belediyesi'nin hazırladığı projede, tarihi eserlerin önünü kapatan düzensiz dükkanlar kaldırılıp bir alana toplanarak Eyüp Sultan Camisi Meydanı daha estetik bir duruma gelecek. Proje uygulamasında her biri 4 metrekareden meydana gelen toplam 18 dükkan yer alacak.

İşletmelerin daha iyi hizmet sunabileceği, vatandaşın ve turistlerin daha sağlıklı hizmet alacağı yapılar, bayram sonrasında hizmete açılmış olacak.

Eyüp Sultan Camisi ve çevresinde yaya kullanımlı alanda bulunan 284 binanın ilk etapta 109'unun cephe rehabilitasyonu bölgenin tarihi dokusuna uygun biçimde yürütülecek.