13 / 08 / 2022

Faizsiz konutta cayma hakkı kaç gün olacak?

Faizsiz konutta cayma hakkı kaç gün olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tasarruf finansman şirketlerine ilişkin sorulan soruları cevapladı. Buna göre faizsiz konutta cayma hakkı 14 gün olacak.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tasarruf finansman şirketlerine ilişkin soruları internet sitesinden yanıtladı. Takvim'de yer alan habere göre; faizsiz konutta cayma hakkı için 14 gün süre belirlendi. 

Tasarruf finansmanı faaliyetinde bulunacak kuruluşların en az 100 milyon lira ödenmiş sermayeye sahip olması şart koşulacak. 

Faizsiz konutta cayma hakkı kaç gün olacak?

Tüm gerçek ve tüzel kişiler yalnızca yurt içinde tescil edilmiş konut, çatılı işyeri veya taşıt alımlarını finanse etmek üzere tasarruf finansman şirketlerinden hizmet alabilecek. Tasarruf finansman sözleşmelerinde finansman döneminin azami vadesi, konut ve çatılı işyeri sözleşmeleri için 120 ayı, taşıt sözleşmeleri için 60 ayı geçmeyecek. 

Müşteriler, tasarruf finansman sözleşmesi imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden vazgeçebilecek. 

Faizsiz konutta cayma hakkı kaç gün olacak?

Müşterinin sözleşme kapsamındaki tasarruf ödemelerini yerine getirmemesi halinde ise şirket müşterinin finansman ödemesini öteleyebilecek veya sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecek.

Finansman dönemi için konutta vade sınırı ne oldu?