29 / 01 / 2023

Faruk Göncüoğlu'nun İstanbul'un Kitabı Fatih isimli eserı yayınlandı!

Faruk Göncüoğlu'nun İstanbul'un Kitabı Fatih isimli eserı yayınlandı!

Fatih Belediyesi'nin desteğiyle İstanbul Müzik Müzesi Müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu tarafından hazırlanan, 'İstanbul'un Kitabı Fatih' adlı eserin birinci cildi yayınlandı...Eserde, Horhor, Saraçhane, Atikali gibi pek çok semtin tarihçeleri ilk defa kaleme alındı. Bu zamana kadar bilinmeyen veya unutulmuş pek çok tarihi eserin kayıtları ortaya çıkarıldığı gibi pek çok belge ve il tarihi fotoğrafa da ilk defa yer verildi.

ZORLAYICI AMA ZEVKLİ

Yazar Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul'un, bir medeniyetin şehri olarak geliştiğini ve devamlı değişim-gelişim yaşadığını belirterek şunları söyledi:

'İşte bu şehrin ortası, bugünkü Fatih ilçesi... Roma ve Bizans'ın maddi kültür mirası Osmanlı'dan hiçbir zaman ayrı düşünülmemiştir. Osmanlı İstanbul'u, Bizans'ın mirasçısı olduğu gibi, Fatih ilçesi bu mirasın bugünkü sahibidir... Örneğin, Vatan Caddesi boyunca yer alan bölge, İstanbul'un fethinden bu yana 'Yenibahçe' olarak biliniyor ve bütün tarihi kayıtlarda bu şekilde ifade ediliyor. Bugün Vatan Caddesi'nın geçtiği bu alan, tekrar bu isimle tanımlandı. Tarihi semtin içerisinde yer alan tarihi eserler de bu şekilde incelendi.'
Semt tarihi üzerinde çalışmanın ' yorucu, zorlayıcı ve bir o kadar zevkli olduğunu aktaran Göncüoğlu, şöyle devam etti:

TARİHİ BELGELERLE...

'Osmanlı arşivlerinden, Bizans kroniklerine, hatıralardan, karakol tutanaklarına, haritalardan, 1850 yılından itibaren fotoğraf belgelerinden tüm gazete arşivlerine değin çok geniş bir yelpaze içinde çalıştık. Bu, bizlere inanılmaz bir bilgi birikimi sağladı. Fatih İlçesi'nin semtlerini hazırlarken ve sınırlarını çizerken tarihi kimlikler dışına asla çıkılmadı.

Unutulmuş, ortadan kaldırılmış ve bugün isimlerinden başka bir özellikleri kalmamış semtler üzerinde çalışırken mahalle sınırları, tarihi kimlik, tarihi geçmiş ve tarihi topografyası dikkate alınarak düzenlendi. İstanbul şžehri Kültür Tarihi Araştırmaları Merkezi bünyesinde hazırladığımız bu eserde, merkezin sahip olduğu arşivleri de değerlendirme imkanı bulduk.'

Habertürk
Geri Dön