Fatih'teki Burmalı Mescit restore edildi!

Fatih'teki Burmalı Mescit restore edildi!İstanbul Fatih'te yer alan Burmalı Mescit, gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı.


Fatih'te bulunan Burmalı Mescit, restorasyon çalışmalarından sonra ibadete açıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Mısır Kadısı Emir Nureddin Osman tarafından 1540 yılında inşa ettirilen ve yivli minaresinden dolayı "burmalı" olarak anılan mescidin açılışı, okunan Kur'an-ı Kerim ve İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgili'nin duasıyla gerçekleştirildi.

Saraçhane Parkı'nın içindeki mescitte, 4 sene süren restorasyondan sonra ilk cuma namazı kılındı.

Gerçekleştirilen açılışa, Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Rektörü Muhammed Fatih Andı, davetliler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Restorasyon çalışmaları kapsamında, bozulan cephe taşlarında çürütme, genel temizlik ve derz işlemleri yapılırken, harimde ve son cemaatte kötü durumda olan ve muhdes eklentiler içeren döşeme kaldırıldı, özgün detaylara uygun şeşhane tuğla imalatı yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesinin verdiği rapor doğrultusunda statik projeleri hazırlanan mescidin, beden duvarları üst kotunda kilitleyici hatıl sistemi yapıldı. Kurul onaylı projeleri doğrultusunda uygulama öncesi durumu kötü olan minarenin peteği söküldü ve yenilendi. Gövdede burmalı minareyi oluşturan tuğlalarda onarım ve tamlama işlemi gerçekleştirildi. Hazirede parçalı ve dağınık durumdaki mezar taşları da düzenlenip sağlamlaştırıldı.