Fehmi Akın: Körfez'de 1,5 trilyon dolarlık yatırım fırsatı!

Fehmi Akın: Körfez'de 1,5 trilyon dolarlık yatırım fırsatı! Fehmi Akın: Körfez'de 1,5 trilyon dolarlık yatırım fırsatı!

Arap Baharı ile tanışmayan bölge ülkeleri, karışıklırları kendi ülkelerinden uzak tutmak için eğitim, sağlık ve sosyal alt yapı yatırımlarına hız verecek. Petrol zengini Körfez ülkelerinin yapacağı yatırımların 10 yılda 1.5 trilyon dolara ulaşabileceği vuKörfez ülkelerinin gelecek 10 yılda 1.5 trilyon dolar yatırım çekmesi bekleniyor. Türk-Kuveyt İş Konseyi Başkanı Fehmi Akın, aylık ekonomi ve finans dergisi Turcomoney'de Körfez işbirliği ülkeleri'nin yabancı yatırımcılara sunduğu fırsatlara dikkat çekti. Akın'a göre bölge, özellikle altyapı ve enerji sektörlerinde Turk yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor.

Körfez ülkeleri gelecek 10 yılda büyük bir yatırım hamlesi yaparak yatırımcıların gözdesi durumuna gelecek. Körfez ülkelerini 1.2 trilyon dolarlık yatırım çekmesi beklenen Avrupa Birligi ülkeleri izliyor. AB'nin arkasından 1 trilyon dolarla ABD, 475 milyar dolarla Hindistan'ın da dahil olduğu Güney Asya ve 165 milyar dolarla çin dahil Doğu Asya geliyor.

Körfez ülkelerinin lokomotifi ise Suudi Arabistan. Bu ülkenin tek başına önümüzdeki 5 yılda 500 milyar dolar yatırım çekmesi bekleniyor. Enerji her zamanki gibi en gözde sektörlerden biri olurken, onu devlet eliyle girişilen altyapı projeleri izliyor. Fehmi Akın, altyapi projelerine ağırlık verilmesini, Bahreyn dışında henüz bu ülkelere uğramamış Arap Baharı'na bağlıyor. 'Arap baharı olarak nÜ­telenen Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmelerin Körfez ülkelerine yayılmaması için ülke yönetimleri eğitim, sağlık ve sosyal alt yapı yatırımları alanlarında hızlı hareket etme kararı aldı' diyen Akın, önümüzdeki yıllarda bu ülkelerin petrol gelirlerinin önemli bir bölümünü kendi ülkelerindeki yatırımlara tahsis edileceklerini belirtti.

Bu yatırımlar arasında cok sayıda konut, okul, üniversite ve hastanelerin yer aldığı bilgisini veren Akın, şöyle konuştu: 'Bu yatırımlarda Türk inşaat sektörü, eğitim ve sağlık sektörü önemli paylar alabilir. Sağlık sektöründeki yatırımlar kamu ve özel sektör işbirliği ile gerçelşetirilecek ve Türk sağlık sektörü bu anlamda, hastanelerin işletmelerinde de önemli roller alabilir. Konut sektöründe alt ve orta gelir düzeyindeki aileler için yüz binlerce villa ve konut yapılacak. Rekabetin çok yoğun olduğu bu alanda Türk taahhüt sektörü  ancak maliyetleri aşağı çeken ileri inşaat teknolojileri ile rekabet edebilir.'

Kaybedilen pazarlar burada kazanıbilir

Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkelerinde gecici olarak kaybettiği pazar paylarını bu ülkelerdeki fırsatlarla doldurulabileceğini kaydeden Akın, şöyle devam etti:

'Bölgedeki diğer bir önemli yatırım alanı özellikle demiryolu ağı ve ulaştırma yatırımlarıdır. Türkiye bu konuda son zamanlarda hızlanan demiryolu yatırımlarıyla elde ettiği tecrübeyi, dünya devi yatırımcılarla işbirlikleri oluşturarak kullanabilir ve bu projelerde önemli roller üstlenebilir. Kaldı ki; bu demiryolu ağlarının hedeflenen Avrupa ülkeleri ile bağları ancak Türkiye üzerinden sağlanabilir. Bunun Tiirkiye'ye cok önemli bir ayrıcalık ve avantaj sağlayacağı da açık bir gerçek.'

DÜNYA