Çukurova Balkon

Feride Çiçekoğlu kimdir?

Feride Çiçekoğlu kimdir? Feride Çiçekoğlu kimdir?

Mimar olarak Fullbright bursu ile, Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora tezini yazan Feride Çiçekoğlu kimdir? Feride Çiçekoğlu, bugüne kadar hangi işlere imza attı? İşte Feride Çiçekoğlu'nun biyografisi...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Feride Çiçekoğlu kimdir?

Feride Çiçekoğlu, 1951 yılında Ankara'da doğdu. Maarif Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okudu. Mimar olarak Fullbright bursu ile, Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora tezini yazdı. 


İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Çiçekoğlu, 12 Eylül askeri darbesinin ardından dört yıl cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra editörlük yaptığı Kalem yayınlarından ilk kitabı Caz Hüznün Müziği ni çıkarttı. Cezaevinde tanıdığı bir çocuğun yaşamını anlattığı ikinci kitabı Uçurtmayı Vurmasınlar, filme alındı. 


Filmin çok beğenilmesi yeni kitapları yazmasına ve yeni filmlerin yolunu açtı. 1990 yılında senaryosunu yazdığı "Reise der Hoffnung (Umuda Yolculuk) filmi en iyi yabancı film dalında Oscar ödülüne layık görüldü.1980-90 dönemini kapsayan on bir öyküden oluşan kitabı Sizin Hiç Babanız Öldü mü ile 1992 yılında Lebon Kültür Merkezi / Edebiyat Ödülünü kazandı.


Feride Çiçekoğlu eserleri:

2009 Altın Kızlar

2007 Parmaklıklar Ardında

2000 Melekler Evi

1996 Altın Kent İstanbul

1991 Suyun Öte Yanı

1990 Umuda Yolculuk

1989 Uçurtmayı Vurmasınlar

1989 Baharın Bittiği Yer


Feride Çiçekoğlu: Keşke Metris ve Diyarbakır müze olsa!