Fethiye'deki hayalet köyün tarihi kiliseleri restore edilecek!

Fethiye'deki hayalet köyün tarihi kiliseleri restore edilecek!

Muğla Fethiye'de "hayalet köy" olarak bilinen Kayaköy'deki tarihi kiliseler, restore edilecek.


Muğla Fethiye'de 97 yıl önce terk edildiği için "hayalet köy" olan Kayaköy'de bulunan tarihi kiliseler, restore edilecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre; kesin korunacak hassas alanlar arasındaki Kayaköy ören yeri, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Ören yerinde bulunan yaklaşık 400 ev, 2 kilise ve şapeller ziyaretçileri, tarihte yolculuğa ulaşıyor. Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeyle Kayaköy'de yer alan kiliseler restore edilip turizme hizmet sunacak.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Kayaköy'ün yerleşim planı ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğinden bahsetti.

Son yıllarda reklam filmi, müzik kliplerine ev sahipliğinde bulunan Kayaköy'ün, her geçen gün tanınırlığının arttığından bahseden Bingöl, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün üzerinde durduğu Kayaköy'deki kilise yapıları tadilata alınacak. Ören yerinde, ziyaretçiye görsellik sunan yapıların başında kiliseler gelmektedir. Müdürlüğümüzce hazırlanan restorasyon projesi, koruma kurulundan onaylandıktan sonra Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından finanse edilecek." dedi.

Kayaköy'e restorasyon çalışmalarının ardından ilgi artacak

Muğla'nın tarihi açıdan eşsiz eserlere ev sahipliği yaptığından bahseden Bingöl, zamana yorgun düşen eserlerin aslına uygun olarak turizme kazandırılacağı ifade edildi.

Bingöl, tatil için Türkiye'yi seçtiği turistlerin özellikle tarihi alanları gezdiğinden bahsederek, şu açıklamalarda bulundu: "Kayaköy'ü geçen sene 99 bin, bu yıl ekim ayı sonu itibarıyla da yaklaşık 38 bin kişi ziyaret etti. Restorasyon çalışmalarının ardından Kayaköy daha çok ilgi çekecek. Terk edilen kentte kullanıldığı dönemde her biri 50 metrekareden büyük olmayan manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan yaklaşık 400 ev bulunuyor. Mimari açıdan da insanların ilgisini çeken kentte, ayrıca evlerin arasına serpiştirilen çok sayıda şapel, 2 büyük kilise, bir okul ile bir gümrük binası yer alıyor."