05 / 07 / 2022

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

Kadıköy Fikirtepe'de 14 senedir süren kentsel dönüşümde 61 proje adasında ışık göründü. Bölgede bir an önce inşaatlara başlanması planlanırken, Ocak'ta bölgenin şantiye alanına dönmesi öngörülüyor.Fikirtepe’de 14 seneden sonra, 61 proje adasında devam eden kentsel dönüşümde ışık göründü. Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre; 20 projenin bitirildiği dönüşüm alanında, geriye kalan adalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 5 milyar Türk Lirası bütçe ayırmıştı. Bu çerçevede bölgede 1300 yapıda kalan 7 bin 200 ünite için, Mayıs'ta hak sahiplerine tahliye tebligatları yollanırken, verilen süre 30 Eylül itibariyle sona erdi. 

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

5 aylık sürede tahliyeler yüzde 95’i aşarken, yıkımların kısa zamanda bitirilerek yıl sonu gibi bütün inşaatlara başlanması, 2 sene sonunda da teslimlerin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dün gerçekleştirilen toplantıyla Fikirtepe’de gelinen son sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Yarım kalmış ya da enkaz haline gelen bölgeler vardı. Fikirtepe İstanbul’un merkezinde, İstanbul Finans Merkezi’ne yakın ve dolayısıyla terk edilmiş bir şehir olması kabul edilemezdi. Bu nedenle 2 yıl önce Bakanlığın devreye girmesiyle düzenlemeler yaptık ve işi yürütemeyen müteahhitlerin sözleşmelerinin feshettik” ifadelerini kullandı. 

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

“Kalanlar için kapı kapı dolaştık”

Ayrıca 20- 25 dönümlük yapı adları yerine bütüncül bir planla dönüşüme odaklandıklarının da altını çizen Gürgen, “Tahliye için verilen süreler doldu ve üzerinden 2 hafta geçti, süreçte bölgede tahliye oranları yüzde 95’in üzerine geldi. Kalanlar için kapı kapı dolaştık, yaşlı ya da sağlık problemi olanların durumunu tespit ettik. Bunlar için otel ya da evler ayarlandı. Eşyaları depolara taşındı” diye konuştu. 

Bölgede 1300 yapıda bulunan 7 bin 200 ünite için 3 ihale gerçekleştirildiğini, sene sonuna kadar bütün etapları ihaleye çıkarılacağını belirten Gürgen, “Yeni projede 22 etap var. Bu etapların bir kısmı daha önceden belli bir seviyeye gelmiş olanlardan oluşuyordu. Alanda yer alan 15-16 firmanın 22 projesi feshedildi ve bakanlık üstlendi. Kat karşılığı sistemini devam ettirerek yüzde 50 ile anlaşma yaptık. Dolayısıyla tünelin sonundaki ışık göründü” şeklinde konuştu.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

“Ocak gibi şantiye alanı olacak”

Bütün ihalelerin sene sonuna kadar tamamlanmasını planladıklarını, kazananlara yıkımların tamamlanarak temiz bir şantiye alanı teslim etmek istediklerini dile getiren Vedad Gürgen, “Burayı yıllar önce boşaltanların hakkını korumak istiyoruz. Bu amaçla bir an önce inşaatlara başlamayı planlıyoruz. Ocak ayı gibi bölgenin bir şantiye alanına dönüşmesini ve yılın devamında da 22 şantiye alanında yükselen inşaatları göstereceğiz. 2 yıl içinde peyder pey projeler teslim edilecek. Projeler kapsamında 15 bin bağımsız bölüm tamamlanacak. Böylece 7 bin 200 haneyi tekrar buraya oturtacağız” açıklamasında bulundu. Bakanlığın burada kar beklentisi bulunmadığını ifade eden Gürgen, “Burada en büyük zarar bu projenin bitmemiş olması. Çünkü yarım kalmış yapılar çöküntü alanı haline gelebilir” dedi.

15 gün önce sürenin tamamlanması sebebiyle tüm hizmetlerin kesilmesi gerektiğine vurgu yapan Gürgen, imkansızlıklar dolayısıyla taşınamayan insanların hakkını gözetip, ortada bırakmamak amacıyla sosyal devlet anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde ışık göründü!

Gürgen, "Artık tahliye süreleri tamamlandı. Bu saatten sonra yapılacak olan işler kamu hizmetlerinin kesilmesi suretiyle tahliyeleri biraz daha hızlandırmak olacak. Tebligatların 170. günündeyiz, artık herkesin bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Fikirtepe'de evlerin yüzde 97'si tahliye edildi!