Çukurova Balkon

Fikret İnan: Fi-Yapı ucuz konuttan çekiliyor!

Fikret İnan: Fi-Yapı ucuz konuttan çekiliyor!

Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, ucuz konut piyasasından çekilmek için hazırlık yaptıklarını söyledi


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


 Fi-yapı'nın şimdiye kadar 8 projede 7 bin 500 konutu satışa çıkardığını, ucuz konut piyasasında pazarın lideri olduğunu hatırlatan Fikret İnan, “2008 yılı Kasım ayında başlattığımız ucuz konut anlayışı kısa sürede furyaya dönüştü. Peşimizden onlarca şirket bu furyaya katıldı. Ama son dönemdeki kampanyalar bizi rahatsız etti. Ucuz konuta ara vereceğiz. Piyasalarda bir dizi sıkıntılar yaşanacak. Bu sıkıntıların bitmesinin ardından yeniden bu piyasaya yönelik projeler çıkartabiliriz. Uzun vadede 100 bin konut hedefinden vazgeçmiş değiliz. Bu hedefi gerçekleştireceğiz. Ama daha sağlıklı adım atarak bunu yapacağız” dedi.
 
Ucuz konutun yanlış anlaşıldığına değinen İnan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz metrekaresi 825 TL'den konut satışa çıkardık. Aynı projede metrekare fiyatlarımız  bugün 1.200 - 1.300 TL'ye geldi. İnşaat ilerledikçe metrekare fiyatı 1.800-2 bin TL' civarına yükselecek. Ortalama metrekare fiyatımız 1.300 TL'nin üzerinde olacak. Piyasaya bakıyorum. Projesinde konutların hepsini metrekaresi 800-900 TL'den satanlar var. Bu fiyatlarla o inşaatlar bitmez. Türkiye'de inşaat maliyetlerini en ucuza düşürmeyi başaran şirketin sahibi olarak söylüyorum: O fiyatlarla o projelerin tamamlanması zor. O projeleri tamamlamak için şapkadan tavşan çıkartmak gerekiyor. Tavşandan şapka çıkartılmayacağına göre bazı projelerde sıkıntı kaçınılmaz görünüyor.  Biz de bu dönemde elimizdeki inşaatları tamamlayacağız. Kalan konut stoğumuzu satacağız. Zamanı böyle geçireceğiz”
 
Yeni dönemde hedeflerinin merkezi lokasyonda lüks residence projeleri inşa etmek olduğunu hatırlatan Fikret İnan bu çerçevede 3 arsa ile ilgilendiklerini belirtti.  Bir taraftan da turizm yatırımlarına yoğunlaşacaklarını kaydeden İnan, uzun vadede sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde turizm yatırımları alanında bilinen bir şirket olmayı hedefleri arasına eklediklerini, geçtiğimiz aylarda Garip Adası'nı satın alarak ilk adımı attıklarını vurguladı. 
 
“Fi-Yapı finansal açıdan sağlam”
 
Fi-Yapı ile ilgili yapılan spekülasyonların bitmediğinden dert yanan Fikret İnan, “Başka şirketler 6 ay proje geciktiriyor. Kimse sesini çıkartamıyor. Biz zamanında teslim yapmazsak olay oluyor. Piyasa tuhaf. İddia ediyorum: Fi-Yapı finansal rasyolar açısından sektörün en sağlam şirketi. Elimizde müşterilerimizden aldığımız 200 milyon TL'lik senet var. Elimizdeki projelerin tamamlanması için 300 milyon TL'ye ihtiyaç var. Mevcut 2 bin 700 konutluk stoğumuzun değeri 400 milyon TL. Konut projelerimizde 47 bin metrekare ticari alanımız var. En ölü fiyattan satacak olsak bunun değeri 100 milyon TL. Toplamda menkul ve gayrimenkullerimizin değeri 700 milyon TL. İnşaatları tamamlamak için gerekli olan para ise 300 milyon TL. Bu 700 milyon TL'ye Adapazarı'ndaki 350 bin metrekare alanlı arsamız ve adamız dahil değil. Bunları da katarsak 1 milyar TL'den bahsederiz. Sektörde bankalara bir kuruş borcu olmayan birkaç şirketten biriyiz. Kredi kartı bile kullanmıyorum. Tüm ihtiyaçlarımı nakit kart ile alıyorum. Bankalardan bu kadar uzak duruyorum” şeklinde konuştu.
Tebernüş Kireçci

İlgili haber

Fikret İnan: Samsun Towers'la hiçbir ilişkimiz yok

YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.