Galataport Projesi 3 yılda tamamlanacak!

Galataport Projesi 3 yılda tamamlanacak!

En çok tartışılan projelerinden biri olan ve İstanbul'un boğazdan görüntüsünü değiştirecek Galataport Liman Projesi yeniden görücüye çıkıyorÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Danıştay'ın dikkat çektiği imar sorunlarını çözüme kavuştururken, ihaleye bu yılın sonuna kadar çıkmayı planlıyor. ÖİB yetkilileri, "İhalenin bu yıl tamamlanmasında kararlıyız. Sağlıklı bir model ve plan için birçok kurumun görüş ve önerilerini aldık. Nihai karan danışmanlık firmasının incelemelerinin ardından vereceğiz" dedi.

5 yıl önce ihalesine çıkılan ve ardından iptal edilen Galataport Liman Projesinde danışmanlık yapan EFG İstanbul Menkul Değerler AŞ, Mag Mühendislik Hizmetleri İsmen Hukuk Bürosu Konsorsiyumu Galataport'ta incelemelerini sürelininken, ÖİB'ye ihale yöntemi önerisini sunacak. Özelleştirme İdaresi, Danıştay'ın dikkat çektiği imar sorunlarını çözüme kavuşturdu. İdare, projeyle ilgili tartışmaları gidermek için birçok kurumdan görüş almaya devam ediyor. Vatandaşların katılımına da açık olacak bir proje yarışması da planlanıyor. Özelleştirme İdaresi yetkilileri, Galataport projesi için çeşitli kamu kuruluşlarının da görüşlerini aldıklarını belirterek, "İhalenin bu yıl tamamlanmasında kararlıyız. Sağlıklı bir model ve plan için birçok kurumun görüş ve önerilerini aldık. Proje yarışması gündemimizde. Nihai kararı danışmanlık firmasının incelemelerinin ardından vereceğiz" diye konuştu.

İmar sorunları çözüldü

Galataport Liman Projesi ihalesi, 2005 yılında yapılmış ancak Danıştay'ın imar plan-larına ilişkin gerekçeli kararından sonra 2006 yılında Özelleştirme İdaresi tarafındar iptal edilmişti. İhaleyi o dönemde Türk İşa damı Mehmet Kutman ile İsrailli işadamı Sami Ofer konsorsiyumu kazanmıştı. ÖİB, Danıştayın dikkat çektiği imar sorularım çözüm kavuşturarak, Galataport ihalesine bu tekrar çıkmayı planlıyor. Projenin 3 yılda tamamlanması hedefleniyor. ÖİB yetkilileri, Galataport'un hem Türkiye, hem de İstanbul için büyük önemi olduğunu belirterek, "Herkesin görüşünü alarak, sağlıklı bir şekilde, kesin kabul edebileceği bir modelle, Galaport ihalesini 2010 içinde bitirmeyi düşünüyoruz" ifadesini kullandı. Karaköy'den Tophane'ye kadar geniş bir alanda alışverişmerkezinden 5 yıldızlı otellere kadar bit yatırım öngörülen proje, atıl durunu çevreyi turizme kazandırmayı ve İstanbul imajını değiştirmeyi öngörüyor.
Dünya/ Meltem Gündüz