Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!

Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!

Yeni ofis projeleri, çalışan verimliliğini artırırken konforu ihmal etmeyen modern tasarımları ile dikkat çekiyor. Radikal dokunuşlarla klasik algı yıkılıyor. İşte, İstanbul'un en yeni ofis projeleri...


Yeni ofis projeleri, çalışan verimliliğini artırırken konforu ihmal etmeyen modern tasarımları ile dikkat çekiyor. Radikal dokunuşlarla klasik algı yıkılıyor.


Günümüzün beyaz yakalısı, zamanının önemli bir bölümünü plazalarda, kapalı ofis alanlarında çalışarak geçiriyor. İşte bu nedenle firmaların iş ortamını ve çalışma mekanlarını bir motivasyon aracı olarak değerlendirmesi gerekiyor. Bu da ofis ortamlarında yeni ihtiyaçlar doğuruyor.


Yeni tip ofisler, işte bu ihtiyaçlar göz önünde tutularak tasarlanıyor. Daha renkli alanlar, şirketin çalışma prensibine uygun tasarımlar, çalışanların nefes alabileceği ortamlar yaratmak önem kazanıyor.


Bu gereksinimleri gözeten kurumlar, kendilerini yönetsel, zihinsel ve tasarım anlamında radikal değişiklerle yenilemeyi tercih ediyor. Çalışanların bir araya gelerek sosyalleşmeleri, paylaşımda bulunmaları birçok şirket için verimi arttıran unsurlardan birisi. Ancak bu bağlamda bugünün 'iyi' ofisi, sanılanın aksine ortaya bir kaydırak koymaktan ibaret değil.


Yeni ve iyi ofisler doğru tasarlanmış ve yönlendirilmiş sosyalleşme alanları, fikir alışverişine imkân sunan mekânlar yaratılmak zorunda. Kişiler kendilerini evlerinde oldukları kadar rahat hissetmeli. Bunun için de tasarımdan havalandırmaya, aydınlatmadan mekanın yalıtımına kadar bir dizi fiziksel faktör önem kazanıyor.


İster kiralayın, ister satın alın

Ofis çalışanları günlerinin çoğunu işyerlerinde harcarken, gün içerisinde sosyal ihtiyaçların karşılanabileceği, bireysel olarak kendilerini daha sağlıklı ve zinde hissedebileceği mekanlar yaratmak önemli.


Firmalar da ofislerini tasarlarken sosyal yaşam alanlarını çalışanlar için genişletiyor ve spor salonlarından masaj alanlarına, sauna ve buhar odalarına kadar her şeyi düşünüyor.


Ulaşım kolaylığı sağlayan merkezi alanlara yapılması tercih edilen projeler, havalimanı, köprüler, metro ve tramvay gibi noktalara da yakın konumdalar. Firmalar ofis projelerinde, istedikleri her metrekare için farklı bir çözüm bulabiliyor.


Projelerde kiralama ve satış için metrekare ve metreküp seçenekleri ile fiyat skalası oluşturulurken, 71 metrekareden başlayan seçenekler 5 bin 700 metrekareye kadar çıkıyor. İnşaat firmaları ödeme seçeneklerinde şirketlere birçok imkan sunuyor.


İşte, son dönemde farklı tasarımları ve sosyal olanaklarıyla cazip fırsatlar sunan projeler ve detayları...


1-) Ferko Line


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Ferko İnşaat'ın İstanbul Kağıthane'nin merkezinde Cendere Caddesi üzerine 105 bin metrekare arsa üzerine inşa ettiği projesi Ferko Line, toplamda dört bloktan oluşuyor. Projede 192 ofis, 38 adet ticari alan ve 12 katlı, 173 odalı Four Points by Sheraton Oteli bulunuyor.


Ofislerin büyüklükleri 174 metrekareden başlıyor, 1679 metrekareye kadar çıkıyor. Metrekare satış fiyatı ticari alanlarda 9.500-12.500 dolar arasında değişiyor.


Yüzde 25'i satılan projenin business park konsepti ile tasarlanan caddeleri ve dünyaca ünlü markaların yer aldığı ticari alanları özellikle dikkat çekici. Almanya'nın 150 yıllık prestijli mobilya markası olan ve son 15 yıla 120'den fazla uluslararası tasarım ödülü sığdıran Walter Knoll ile yapılan işbirliği ise ofis projelerinde bir ilk olma özelliği taşıyor.


Walter Knoll, zarif ve şık olduğu kadar ergonomiye de önem veren usta dokunuşlarıyla Ferko Line ofislerine hayat veriyor. Heykel bahçeleri, yürüyüş yolları, mola alanları, fitness center gibi sosyal olanakları bulunan projede donanımlı toplantı ve seminer salonları, otel atmosferinde ve konforunda ofis lobileri yer alıyor.


Engelli dostu olarak inşa edilen ve kabul edilebilirliği en yüksek LEED yeşil bina sertifikasına aday olan Ferko Line'da elektrikli araba şarj üniteleri de bulunacak.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 0212 32110 63-64

Web: www.ferkoline.com2-) Nidakule Kayaşehir


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Tahincioğlu Gayrimenkul’ün İstanbul Başakşehir'de 12 bin 27 metrekare arsa üzerine inşa ettiği Nidakule Kayaşehir projesinde toplamda 192 ofis bulunuyor. 26 kattan oluşan projenin her katında, sekiz ayrı bağımsız bölüm bulunan ofis katları mevcut.


90 metrekareden başlayan ofislerin büyüklükleri, 860 metrekareye kadar çıkıyor. Satış fiyatları ise 453 bin 400 TL+KDV ila 777 bin 100 TL+KDV arasında değişiyor. Projenin ödeme seçenekleri 5 bin TL/metrekare+KDV'den başlayıp, 60 aya sıfır vade farkı avantajları ile ön satışa sunuluyor.


Palladium AVM Kayaşehir, dünyaca ünlü restoranlar, mağazalar, eğlence alanları ve market gibi sosyal olanaklar sunan proje, Sağlık Kent, Kent Park, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Atatürk Havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı, metro ve tramvay hatlarına yakınlığı ile de önemli bir konumda yer alıyor.


Teslim tarihi: 2018 üçüncü çeyrek

Satış ofisi: 0216 687 3109

Web: www.nidaparkkayasehir.com


3-) Maslak Ofis 1453


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Ağaoğlu İnşaat'ın İstanbul Maslak'taki 320 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği Maslak Ofis 1453 projesinde, toplamda 256 ofis bulunuyor. Ofislerin en küçüğü 70, en büyüğü ise 385 metrekare. Fiyatları ise, 1 milyon 100 bin ile 3 milyon 458 bin TL+KDV arasında. Ödemeler peşin veya banka kredili olarak gerçekleşiyor.


Çocuk eğlence merkezi, amfi tiyatro, sinema, gece kulübü, Cadde 1453'ün üzerinde sanat galerisi, restoran, mağazalar, organik pazar ve Nişantaşı Üniversitesi gibi sosyal olanaklar sunan proje, konut, ofis ve ticari fonksiyonları ile İstanbul'un iş ve yaşam merkezi olma iddiasında.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 444 6 777

Web: www.terasofisl453.com


4-) Business İstanbul


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


SVR Group'un İstanbul Göztepe'de 270 bin metrekare arsa üzerine inşa ettiği projesi Business İstanbul, iki etapta toplam altı kuleden oluşuyor. İlk etapta 500, ikinci etapta ise 550 adet bağımsız ofis alanı bulunan projede ofis büyüklükleri 75 ila 1400 metrekare aralığında değişiyor.


Fitness çenter ve eğlence merkezi gibi sosyal olanakları bulunan projede ayrıca butik mağazalar, kuaför, terzi, kuru temizleme, eczane, kırtasiye, destek hizmetler, kafeterya ve restoranlar da mevcut.


Teslim tarihi: Birinci etap hemen teslim / İkinci etap 2019 ilk çeyrek

Satış ofisi: 444 60 13

Web: www.businessistanbul.com


5-) Piyalepaşa İstanbul


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Polat İnşaat’ın 25 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği projede, 11 bin 550 metrekaresi satılık, 39 bin 114 metrekaresi kiralık olmak üzere toplam 50 bin 664 metrekare ofis alanı var.


Projede 400-1200 metrekare arasında farklı büyüklüklerde ofis alanları bulunuyor. Projede kesin fiyatlar açıklanmadı, fakat satış için metrekare fiyatının 4 bin dolardan, kiralık içinse 15-20 dolardan başlaması planlanıyor.


Projede ulusal ve uluslararası 120 mağaza, kapalı otopark, spor merkezi, araç yıkama, kuru temizleme, alışveriş sokağı, dokuz salonlu sinema, yürüyüş yolları, açık hava oturma grupları, park ve bahçeler gibi sosyal olanaklar yer alacak. 350 odalı Piyalepaşa Oteli de projenin içinde yer alıyor.


Teslim tarihi: 2020

Satış ofisi: 0 850 622 04 04 / 0212 212 04 04

Web: www.piyalepasa.com.tr


6-) Selenium Retro 9


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Aşçıoğlu İnşaat'ın İstanbul Ataköy'de 7 bin 500 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği toplam 16.800 metrekare ofis alanına sahip Selenium Retro 9 projesinde toplam 108 ofis var. Ofislerin en küçüğü 132, en büyüğü ise 960 metrekare.


Metrekare fiyatları ise 9 bin-11 bin TL aralığında. Ödeme seçeneklerinde alıcıya iki alternatif sunuluyor. Biri 24 ay şirket içi vadeli, diğeri ise 36 ay sıfır faizli ticari kredi imkanı. Ofis meydanı, açık-kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar banyosu. masaj odası gibi sosyal donatı alanları sunan projenin altında mağazalar ve dükkanlar da var.


Teslim tarihi: Haziran 2019

Satış ofisi: 0212 6610116

Web: www.seleniumretro9.com


7-) İzpark


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Ege Yapı’nın İstanbul Kartal'da 8 bin metrekare arsa üzerine inşa ettiği projesi İzPark, iki bloktan oluşuyor ve toplamda 63 adet ofis bulunuyor. 133 ile 160 metrekare arasında değişen ofislerin fiyatı 1 milyon 305 bin ila 1 milyon 458 bin TL arasında değişiyor. Peşin veya banka kredisi seçeneği bulunan projede, kafe ve restoranla, kapalı ve açık otoparklar bulunuyor.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 0850 222 53 43

Web: www.egeyapi.com8-) Yedi Mavi


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Kalkavan İnşaat'ın İstanbul Zeytinburnu'nda 29.500 metrekare alan üzerine inşa ettiği Yedi Mavi projesinde toplamda 290 adet ofis bulunuyor. Ofisler 75 metrekareden başlayarak 200 metrekareye kadar çıkıyor. 75 metrekarenin fiyatı 1 milyon 400 bin TL, 200 metrekarenin fiyatı ise 4 milyon 335 bin TL düzeyinde. Projede parklar, açık-kapalı yüzme havuzları, spor salonları ve spa gibi sosyal donatı alanları bulunuyor.


Teslim tarihi: Şubat 2019

Satış ofisi: 444 70 34

Web: www.yedimavi.com.tr


9-) DKY Business Kartal


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


DKY İnşaat'ın İstanbul Kartal'da 21 bin 696 metrekare alan üzerine inşa ettiği DKY Business Kartal projesinde toplam 211 ofis bulunuyor. Ofislerin en küçüğü 93, en büyüğü ise 931 metrekare. Fiyatları ise 1 milyon 18 bin 200 TL'den başlıyor. 12 milyon 80 bin 500 TL'ye kadar çıkıyor.


60 aya kadar sıfır faiz seçenekleriyle alıcıya sunulan projede, tam donanımlı fitness merkezi ve sportif olanaklar özellikle dikkat çekiyor. Proje, adalar ve deniz manzarasına bakan konforlu ofisleri, tam donanımlı toplantı odaları, iş görüşmelerine sıcaklık katan lounge ve teras katındaki panoramik roofu, yemek salonu, restoranları, kafeteryaları ile dikkat çekiyor.


Teslim tarihi: Aralık 2018

Satış ofisi: 444 93 59

Web: www.dkybusiness.com


10-) AND Kozyatağı


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


AND Gayrimenkul'ün İstanbul Kozyatağı'nda 10.500 metrekarelik arsa üzerine inşa ettiği projesinde 265-1.312 metrekare arasında ofis seçenekleri bulunuyor.


Ofislerin kira bedeli metrekare birimi olarak 27 dolardan başlıyor. Altı aylık ya da yıllık peşin kira ödeme seçeneği bulunan projede, restoran, kafe, toplantı odaları, spor salonu, kuru temizleme hizmeti gibi sosyal olanaklar bulunuyor.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Kiralama ofisi: 0216 575 18 99

Web: www.andkozyatagi.com.tr


11-) Golden Tulips


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!

Sultan Altın inşaat tarafından Kartal'da hayata geçirilen Golden Tulips, 5 bin metrekarelik arsa üzerine inşa ediliyor. Toplamda 160 ofis bulunan projede sekiz adet de mağaza var.

Ev ofis konseptine sahip olan projedeki ofis seçenekleri 71 ile 241 metrekare arasında değişiyor. Fiyatlar ise 517 bin 660 TL'den başlıyor, 2 milyon 634 bin 708 TL'ye kadar çıkıyor. Yüzde 30'u peşin, kalanı 60 ay sıfır faiz ile taksitlendirme seçeneği sunan firma, diğer seçeneklerinde ise, yüzme 20 peşin ve yüzde 80 banka kredisi, tamamı peşinde ise yüzde 16'lık indirim seçeneği sunuyor.

Fitness center, sauna, Türk hamamı, buhar odası, spa, yürüyüş alanları, peyzaj ve dinlenme alanları, mini golf sahası, çocuk oyun parkı, toplantı salonları, bilardo, langırt ve masa tenisi odaları, pilates odası, teknik destek merkezi gibi sosyal olanaklar projenin öne çıkan avantajları.


Teslim tarihi: Eylül 2018

Tel: 0216 306 00 03

Web: www.goldentulipskartal.com


12-) Premier Kampüs Ofis


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


FerYapı'nın İstanbul Kağıthane'de 20 bin metrekare arsa üzerine inşa ettiği proje iki bloktan oluşuyor. Projede 365 ofis ve 43 ticari alan bulunuyor. 120 metrekareden, 5 bin 700 metrekareye varan küçük ve orta büyüklükteki ofisler A Blok'ta, 23 bin metrekareye ulaşan mega ofisler ise B Blok'ta yer alıyor.


120 ve 5 bin 700 metrekarelik ofislerin fiyatları 379 bin dolardan başlıyor. Projede her katta mola alanları, özel misafirlerin ağırlanabilmesi için tasarlanan lounge plus, sinema-seminer salonu, fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, sauna ve buhar odaları gibi sosyal donatılar mevcut.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 444 93 37

Web: www.premierkampusofis.com


13-) Loft Up7.60 / Work Up5.50


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Tatar Yapı'nın inşa ettiği Loft Up 7.60 ve Work Up 5.50 projeleri İstanbul Ataşehir'de bulunuyor. Loft Up 7.60'ta 25 adet ofis, Work Up 5.50'de ise toplam 1.400 metrekare ofis alanı mevcut.


Loft Up 7.60'ın toplam inşaat alanı 6 bin metrekare, Work Up 5.50'in ise 2 bin 800 metrekare.Loft Up 7.60'ın ofisleri 140 metrekare ve 190 metrekare arasında değişiyor.


Fiyatları ise kirada, 3 bin 500 TL ila 6 bin 500 TL, satışta ise 1 milyon 360 bin TL ila 2 milyon 30 bin TL arasında.


Work Up 5.50 projesinde ofislerin büyüklükleri 220 ile 227 metrekare arasında değişiyor. Kira bedeli 32 bin TL+KDV, satış fiyatı ise 2 milyon 500 bin dolar+KDV.


İkiz mini plaza olarak lanse edilen proje, yeşil bina sertifikasına sahip; brüt beton dokusu ile işlenmemiş doğal çalışma alanı arayan profesyonel şirketlere merkez olma konusunda iddialı, ikiz plazalar istenildiğinde bodrum bölümlerinden birleştirilerek tek bir bina haline dönüştürülebiliyor.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 444 75 94

Web: www.tataryapi.com

 

14-) Windowist Tower


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!

Akdağ Turizm İnşaat'ın tescilli markası Windowist, İstanbul Maslak'ta yer alıyor ve 26 kattan oluşuyor. Toplam 10 bin metrekare kiralanabilir ofis alanında 183 ofisi bulunan tesiste 150 kişiye kadar hizmet verebilen konferans katı, sosyal etkinlik alanları, sanat galerisi, restoranları mevcut. 15 metrekareden başlayan ofisler, 3 bin 750 metrekareye kadar çıkıyor.


Ofislerde kira bedeli dolar üzerinden yapılıyor ve 299 dolardan başlayan özel fiyatlar sunuluyor. Aylık olarak ödeme talep edilen kiralarda stopaj yerine KDV uygulaması yapılıyor.


Yüksek teknolojik altyapısı, yeşil ve akıllı bina özellikleri, modern dekorasyonlu ofisler sunan proje, beş yıldızlı konfora sahip. Projenin en büyük avantajı, daha büyük ofise geçmek isteyenler için adres değişikliği ve yeni ofis maliyeti yapmadan en fazla bir hafta içerisinde hazır hale getirilip sunulması. Üstelik avantajlı fiyatlarla hazırlanan ofisler, işletme maliyetlerinde en az yüzde 60 tasarruf edilmesini sağlıyor.


Teslim tarihi: Hemen teslim

Satış ofisi: 0212 214 70 00

Web: www.windowist.com


15-) Taksim 360


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


Çalık Emlak ve Gayrimenkul’ün İstanbul Beyoğlu'nda 20 bin metrekare arsa üzerinde 165 bin 300 metrekare inşaat alanlı projesi Taksim 360, dokuz yapı adası ve 952 adet bağımsız bölümden oluşuyor. Projede iki blokta toplam 128 ofis bulunuyor.


Ofislerin büyüklükleri 67 metrekareden başlayarak 641 metrekareye kadar çıkıyor. Ofislerin fiyatları 575 bin ile 2 milyon 950 bin dolar arasında değişiyor. Peşin ödemelerde özel indirim oranları ve kişiye özel ödeme planları sunulan projenin 60 ay vade farksız ödeme seçenekleri de var.


Fitness, spa, kapalı yüzme havuzu gibi sosyal donatılar sunan proje, Taksim’e yakın olması sayesinde Beyoğlu'nun doğal olanaklarından maksimum düzeyde yararlanma imkanı sunuyor. Ayrıca projede 1000 araçlık bir otopark bulunuyor.


Teslim tarihi: 2017 sonu

Satış ofisi: 0850 360 03 60 / 0212 293 93 10

Web: www.taksim360.com.tr


Renan GÖKYAY / Nurus Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Tasarımcısı


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


"Çalışanlar için 'tam iyilik hali' sunuyoruz"

Nurus Mobilya, 1927'den bu yana ofis tasarımları yapıyor. Hedefimiz ise geleceğin ofislerini, çalışanların mutluluğu ve hayat kalitesinin arttırmak.


Teknolojinin nereye gittiğini ve insanları nasıl tetiklediğini bilmek gerekiyor. İhtiyaçları ve farklı çalışma tiplerini destekleyecek çözümler ortaya koyuyoruz. Tasarımlarımızda çalışanların aynı test edip uygun malzemelerle kaplıyoruz.


Çalışanların 'tam iyilik hali'ni destekleyecek çözümler ortaya koyuyoruz. Bunu malzeme seçimi, aydınlatma, hava kalitesi, mobilyanın vücut kinematiğine uyumu, sertifikalı mobilyalar, akustik araştırmaları ile mekanda iş yapabileceği, sosyalleşebileceği, dinlenebileceği, yemek yiyebileceği hatta egzersiz yapabileceği holistik bir bakış açısı yaratmayı amaçlıyoruz.


Çalıştığınız ve fikir ürettiğiniz yerin 0.40-0.50 saniyeden fazla çınlamaması gerekiyor. Eğer çınlıyorsa beyniniz bu çınlamayı duyuyor ve motivasyon kaybı yaşanıyor. 63 hz çınlama odasına sahip ilk ve tek firmayız.


Akıllı cihazlar için geliştirdiğimiz bir uygulama ile ortamın çınlama oranını ölçüyor; mobilya tasarımlarımızı bu çınlamayı ortadan kaldıracak şekilde yapıyoruz.


1997 yılında Türkiye'nin ilk sertifikalı koltuğu 'Me Too'yu tasarladık. Uzun saatler boyunca oturulan bir çalışma koltuğunun vücudun esnetilmesine olanak tanıyacak şekilde geliştirilmesi lazım. Eğimi, öne ve arkaya esneme açıları, bel ve boyun omurlarına uygun hesaplamalar yapılarak, tamamen bilimsel araştırmalar ve pratikler doğrultusunda geliştirildi.


Çalışırken basit esneme germe hareketlerini yapabileceğiniz, bizim 'içinden sağlık çıkan mobilya' olarak tanımladığımız 'Take Five' yine bu tasarımlarımızdan biri.Gürhan BAKIRKÜRE / Bakırküre Mimarlık Kurucusu


Gayrimenkul firmaları ofisleri modernleştiriyor!


"Çalışanlara özgürlüklerini sunmak gerekir"

İyi bir ofis kurgusunun temelinde çalışanların güvenlik, aidiyet, amaç sahibi olma, kendisini değerli hissetme gibi temel ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve iyi bir çalışma mekânı tüm bunları karşılayabilmesidir. Bir ofis tasarlıyorsanız, topluluk hissi ve aidiyeti ön plana alarak merkeze insanları koymalısınız. Mutlu ofislerin anahtarı buradadır.


İyi bir ofis kesinlikle kurumun ihtiyaçlarına yanıt veren bir ofis olmalı, terzi işi gibi ele alınmalı. Her şirketin, iş ortamının kendine ait disiplinleri, çalışma şartları ve prensipleri vardır. Şirketlere kendi çalışma kimliklerine özgü ortamlar yaratarak, onlara en çok hitap eden senaryoyu hazırlayarak her şirketin çalışma kültürü çözümlerini yaratıyoruz.


Çalışma rutini içerisinde bir masa başında mesaisinin geçmesini bekleyen bir çalışandan verimlilik bekleyemezsiniz. Kişilere kendi çalışma alanlarını seçme özgürlüklerini sunmak gerekir. Kişinin sosyalleşmesi nasıl bir ihtiyaçsa, çalışırken veya mola anlarında izole olmasına da olanak sunabilecek mekânlar yaratmak gerekir.


Konforlu ortak çalışma mekânlarını paylaşıma açık ve herkes tarafından ulaşılabilir şekilde tasarlamak, bireysel çalışma köşeleri ve değişik ihtiyaçlara göre farklılaştırılmış toplantı odaları gibi alternatif alanlar oluşturmak bizim 'iyi bir ofis' için sunduğumuz çalışma alanı çözümlerinden sadece birkaçı. Sosyal alanlar sunma özelinde oyun alanları, küçük telefon odaları, kafeterya alanları bu anlayışa hizmet eden vazgeçilmez birimler haline gelmiş durumda.


Ayşegül Küçükkurt / Para