28 / 09 / 2022

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter onaylı mı olmalı?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter onaylı mı olmalı?

İleri bir tarihte yapılacak tapu devir işlemi için önceden taraflar arasında satış vaadi sözleşmesi yapılması gerekiyor. Peki, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter onaylı mı olmalı?
Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi'' konulu soruyu yanıtladı. İşte, Tamer Heper'in yazısı..
 

Temelden ev sahibi olmak istiyorum. Yalnız bu konuda pek bir bilgim yok. Beni aydınlatabilir misiniz? Neye dikkat etmek gerekir? Sözleşme yapılırken mutlaka noter onaylı mı olması gerekir. ● N.Y.

 

Temelden ev sahibi olmak tabirinin neyi içerdiği konusunda pek açıklık yok. Yani inşa halindeki bir binadan daire almak isteniyorsa elbette bir takım hususlara dikkat etmek gerekecektir.

 

Birincisi; çoğunlukla bu satışları müteahhitler yapar. Dolayısı ile inşa halindeki bir binada daire almak için müteahhitle muhatap olunur.

 

SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ

İnşa halindeki bir binada şayet kat irtifakı kurulmuşsa kat irtifak tapusu ile tapuda tescil sureti ile daire almak mümkündür. Ancak müteahhitler arsa sahibi ile anlaşma yaparak inşaatı sürdürdüğünden, vatandaşa satış yaparken kat irtifakı kurulmamış olma ihtimali yüksektir. Zira müteahhit inşaatta kendisine düşen daireleri satabilecektir, arsa sahibine ait olanların satışını arsa sahibi yapacaktır. Kat irtifakı kurulmayıp, müteahhit adına henüz tapuda tescil olunmamış daire satın almak isteyenler ise satış işlemi değil, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapar. Müteahhit bu sözleşme ile belli bir dairenin satışını vadeder.

 

NOTERDE YAPILMALI

Böyle bir sözleşmenin geçerli olması için noterde yapılması şarttır. Sözleşmeye teslim süreleri koyulmalı, gecikme halinde uygulanacak cezai yaptırımlar yer almalıdır. Sözleşme ekinde teknik şartname bulunmalıdır. Ayrıca metnin içinde müteahhitle arsa sahibinin yapmış bulunduğu kat karşılığı inşaat sözleşmesine atıf yapılmalıdır.

 

Elbette ki çoğu zaman yaptığım öneri burada da geçerlidir. Bu sözleşmeler mutlaka bir bilenin nezaretinde yapılmalıdır. Sözleşme imzalanıp tamamlandıktan sonra da bu sözleşme tapuya şerh verilmek üzere ilgili tapu dairesine ibraz olunmalıdır. Bu ibraz keyfiyeti dairenin başkalarına da vadedilmesini önlemeye yöneliktir.
Geri Dön