Gayrimenkul satışında vergi kaybı 6-7 milyar dolar!

Gayrimenkul satışında vergi kaybı 6-7 milyar dolar! Gayrimenkul satışında vergi kaybı 6-7 milyar dolar!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Taş, " Türkiye genelinde gayrimenkul devirlerinde eksik beyan edilen veyan beyan edilmeyen gerçek değerler nedeniyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve gelir vergisi kaybı 6-7 milyar dolarları buluyor" dedi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gerçek değer üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının ülke ve adalet açısından önemine ifade ederek, "Almamız gereken vergi kısmını tam anlamıyla alamıyoruz ve bir vatandaşımız bunu doğru gösterirken diğer vatandaşımız bunu eksik gösterebiliyor. Dolayısıyla bu eksikliği de giderecek uygulamaları da en kısa zamanda hayata geçiriyor olacağız." şeklinde konuşmuştu.

Tapuların gerçek değeri üzerinden işlem yapılmasına ilişkin Taşınmaz Değerleme Sistemi'ne dair düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını Cumhurbaşkanlığına gönderdiklerini kaydeden Kurum, bitmesine müteakip iki şehirde pilot uygulamaya geçeceklerini bildirmişti.

Kurum, taşınmazların gerçek değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamayı gelecek yıl itibarıyla başlatıyor olacaklarını belirtmişti.

Gayrimenkul sektör temsilcileri, uygulamanın hem üreticiler hem de alıcılar arasında adaleti sağlayacağını belirterek, aynı zamanda devletin ciddi vergi kaybının da önleneceğini bildirdi.

"Tapu harcı ve KDV'de kayıp 5 milyar doları bulabiliyor"

Konuya ilişkin Anadolu Ajansı'nda Uğur Aslanhan'a açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2019'dan itibaren tapu satışında gerçek değerin esas alınacağı sisteme geçeceğini açıkladığını hatırlattı.

Gökhan Taş, Türkiye'de bir yılda 2,5 milyon civarında tapunun el değiştirdiğini aktararak, bunun 1,4 milyonunun konut, 400 binin ticari gayrimenkul, kalan 700 binlik bölümünü de arsa ve tarlaların oluşturduğu bilgisini verdi.

Taş, bu sayede Türkiye'de 110 milyar dolarlık bir ekonomi oluştuğunu kaydederek, ancak tapu satışında pazarın yüzde 5'ini kapsayan markalı konut üreticileri dışında tapu devrinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyan edilmediğini, bunun yıllardır gündemde olduğunu söyledi. 

Gökhan Taş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Araştırmalarımıza göre yıllık devri gerçekleştirilen 2,5 milyon adet gayrimenkulün satışında sadece 50-100 bin civarındaki konutun gerçek değeri beyan ediliyor. Tapu değişimlerinde 110 milyar dolarlık bir ticari hacim ortaya çıkarken bunun yarıya yakını beyan edilmiyor. Resmi rakamlara göre tapu harcından yıl sonuna kadar 10-12 milyar liralık gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu rakamlar bize gösteriyor ki 2-2,5 milyar dolar arasında tapu harcından vergi kaybı var. 

Keza KDV'de de böyle bir durum söz konusu. 150 metrekareden düşük evler hariç iş yeri, tarla arsa ve 150 metrekareden büyük konutlar olmak üzere diğer tüm gayrimenkullerde KDV oranı yüzde 18. Burada da 2-2,5 milyar dolarlık bir vergi kaybı var. yine gelir vergisinde de kayıp söz konusu. Yani Türkiye genelinde gayrimenkul devirlerinde eksik beyan edilen veyan beyan edilmeyen gerçek değerler nedeniyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve gelir vergisi kaybı 6-7 milyar dolarları buluyor."

Taş, düşük beyan nedeniyle yüzde 22'lik gelir vergisinde de kaybın yüksek olduğunu, 6-7 milyar dolarlık rakamın bazı kimselerce "az bile" şeklinde tabir edildiğini söyledi.

Tapu harçları düşürülsün önerisi

Bakanlığın söz konusu çalışmasının bu anlamda çok önemli olduğunu ifade eden Taş, ancak tapuda gerçek değere değerleme şirketlerinin yetişmesinin mümkün olmadığını, ilgili odaya kaydı olan gayrimenkul profesyonellerinin değerleme raporlarının da geçerli kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Taş, gerçek değer sistemine geçilirken tapu harçlarının düşürülmesi gerektiğini dile getirdi. Taş, "Gayrimenkulün gerçek değerinin altında gösterilmesinin en büyük nedeni tapu harçlarının yüzde 4 olması. Bu oran düşürülürse vatandaş sorumlu tutulabilir. Bir de 5 yıl içinde evin değer artışından dolayı insanlar ciddi bir vergi ile karşı karşıya kalıyor. Bundan önce böyle bir zorunluluk olmadığı için düşük alınmış evler var. Son 5 yıl içinde alınmış evlerin, gelecek 5 yılda satılması durumunda bir defaya mahsus bir ev için vergi muafiyeti gibi indirimler teşvik edilebilir." ifadelerini kullandı. 

"Haksız rekabet önlenecek"

Yeni dönemde tapuların gerçek değeri üzerinden satılacağını söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, bu durumun haksız rekabeti de önleyeceğini söyledi.

Özyurt, markalaşmış ve belirli bir büyüklüğe ulaşmış gayrimenkul firmalarının konut veya iş yeri satışında rakam ne ise onu yazdığını dile getirdi. Özyurt, ancak küçük firmaların konutları değerinden düşük gösterdiğini ve maliyeti düşürdüğünü anlattı.

Özyurt, "Şu anda 250 bin dolarlık gayrimenkul alımında vatandaşlık hakkı verilmesi noktasında lisanslı eksper raporu isteniyor. Aynı şey tüm tapular için de istenebilir. Bu durumda haksız rekabet önlenir." dedi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu da söz konusu uygulama sayesinde önemli bir vergi kaybının önleneceğini söyledi. 

Tavukçuoğlu, "Vergisini veren müteahhit ve konut sahibi ile eksik beyanla ödemesi gerekenden düşük tutarda vergi ödeyen müteahhit ve konut sahibi arasındaki haksızlık giderilecek." dedi.

Gayrimenkulün 200'den fazla alt sektörü beslediğini, 2 milyon kişiyi istihdam ettiğini dile getiren Tavukçuoğlu, ancak bu sektörde eksik beyanlar nedeniyle yaşanan vergi kaybının da yüksek olduğunu söyledi.
 

Taşınmaz Değerleme Sistemi'nde 2 pilot il belirlenecek!

Gayrimenkul satışında 'gerçek değer' zorunluluğu!