Gayrimenkul sektörü faiz kampanyası bekliyor!

Gayrimenkul sektörü faiz kampanyası bekliyor!Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber yaptığı açıklamada, bankaların yeni bir konut kampanyasına başlaması gerektiğini söyledi.


Gayrimenkul sektöründe hareketlilik sürerken yüksek faiz oranları da konut sahibi olmayı oldukça zorlaştırdı. Kiralardaki artışlarla beraber konut almayı seçen alıcılar, bankaların engeline takıldı. Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bankaların yeni bir konut kampanyasına başlaması gerektiğini kaydederek, “Ciddi bir stok birikti. Konutları ağırlıklı yabancı yatırımcılar alıyor. Ancak kira fiyatlarının da yükselmesiyle yerli yatırımcı kira öder gibi ev sahibi olmak istiyor. Bunun için bankalar uzun vadeli ve uygun faiz oranıyla kredi kampanyası başlatması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektörü faiz kampanyası bekliyor!

Ali Dilber "Bu yılın ilk 7 ayında toplam satış, 650 bin seviyesini gördü. Ancak geçen yıl, bankaların uyguladığı kampanyalar ile daha iyi rakamları görmüştük. Yılsonuna kadar yine 1 milyon seviyesi aşılacaktır. Burada en çok dikkat çeken nokta ise yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisi. Geçen yıla göre yabancı satışlarında yüze 65'lik bir artış var. Özellikle Ortadoğu'nun zengin alıcıları gayrimenkul yatırımı için Türkiye'yi tercih ediyor. Hem yaşam koşulları hem de konumu gereği ülkemiz cazip durumda. Bu ilginin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektörü faiz kampanyası bekliyor!

Yabancıların 250 bin dolar gayrimenkul yatırımı karşılığında 'vatandaşlık' alma konusunun da ilgiyi yükselttiğini kaydeden Ali Dilber "Dünyada vatandaşlık almak için büyük gayrimenkul yatırımları yapmak gerek. Ülkemizde çıkan bir kanun ile bu rakam uygun seviyeye çekildi. Bu da yabancıların ülkemizde yatırım yapmasına neden oldu. Ayrıca Türk gayrimenkul sektörü kârlı bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor. Konut fiyatlarındaki artış ciddi gelir elde edilmesini sağlıyor. Yabancılar sadece oturmak için değil, yatırım için de ülkemizi tercih ediyor" dedi. Konut fiyatlarında yaşanan artışa da dikkat çeken Ali Dilber "3 yıl önce 1 milyon liraya aldığınız bir ev bugün 2.5 milyon seviyelerine yükseldi. Böyle bir kâr hiçbir yatırım aracında yok. Ne döviz ne de altın... En kârlı yatırım gayrimenkul. Hem kira getirisi var hem de prim yapıyor. Dolayısıyla yatırım yapmayı düşünenlerin ilk tercihi kesinlikle gayrimenkul olmalı. Fiyatların daha da artacağını tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Konut kredisi faizleri hareketlendi!